Artikla kuuluu: 1. Ketään saa pitää orjana tai muutoin epävapaana.
2.Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
3.Ihmiskauppa on kielletty!
TEHY:N tulee tehdä heti valitus EU:n ihmisoikeustuomio istuimeen! Hallitus saa tuntuvat sakot!
2.Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
3.Ihmiskauppa on kielletty!
TEHY:N tulee tehdä heti valitus EU:n ihmisoikeustuomio istuimeen! Hallitus saa tuntuvat sakot!
Vastaukset 10
Vanhimmat
On alkanut lakimieheksi...heh, heh...
vastaus kuin olla saattaa. Teiltä ei sitten muuta tuu kuin hokemista.
mikäli yksikin hoitaja joutuu irtisanouduttuaan menemään pakkotöihin. Ey-tuomioistuin toteaa Suomen syyllistyneen kyseisen artiklan rikkomiseen ja uhrit saavat vähintään useita satoja euroja korvaukseksi Suomen valtiolta!
Mikäli yksikin hoitaja joutuu irtisanouduttuaan pakkotyöhön, niin Suomi kannattaa haastaa myös ihmisoikeustuomioistuimeen. Orjuuttaminen on myös ihmisoikeusrikos tapahtui se sitten Afrikassa tai Suomessa. Ihmisoikeustuomioistuinkin määrää Suomen valtion maksamaan vahingonkorvauksia orjuuttamilleen hoitajille.
Kansainväliset sopimukset ovat nimenomaan sovittu sitä vastaan, että ihmisoikeusrikkomuksia ei tapahdu. Ei niitä voi sivuuttaa silloin kuin lystää ja alkaa rikkomaan tarvittessa. Silloinhan niiden alkuperäinen tarkoitus eli ihmisten suojeleminen kyseisiltä rikoksilta lakkaa olemasta voimassa. Mitä hyötyä on orjuuttamisen vastaisella sopimuksella, jos sitä voi halutessaan rikkoa?? Kysyn vaan?!
Hoitaja saa askot ja outuu syytteeseen heitteille jätöstä.
Tämä määritellään Suomalaisessa laissa.
Ei kannata mennä merta edemmäs kalaan...:)
Ei voi kuin ihmetellä, kuinka ihmiset voivatkaan olla noin helvetin viisaita!
Kansainvälisten sopimusten rikkominen ei ole ainoastaan suomalaisten oma asia. Haloo!
EU säädösten rikkominen käsitellään EY-tuomioistuimessa.
Ihmisoikeusrikokset käsitellään ihmisoikeustuomioistuimessa. Suomi on viime aikoina saanut tuomioita liian pitkiksi venyneistä oikeudenkäynneistä. Pian se Suomi tuomitaan orjatyövoiman käyttämisestä. Jotenkin olisin voinut kuvitella Sudanin saavan kyseisen tuomion, mutta en olisi ikinä voinut kuvitella Suomen syyllistyvän moiseen!
haluatko sinä todella että sairaat voivat mahdollisimman huonosti ja siksi yllytät hoitajia kiukuttelemaan, Eero?
Ihmisoikeusrikokset käsitellään ihmisoikeustuomioistuimessa.
Mainiota tosi-TV:ä.
http://www.fredman-mansson.fi/eniosop.htm
4 artikla.
Orjuuden ja pakkotyön kielto
1. Ketään ei saa pitää orjuudessa tai orjuuden kaltaisessa pakkotyössä.
2. Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
3.''Pakkotyöllä tai muulla pakollisella työllä'' ei tässä artiklassa tarkoiteta:
a) tämän yleissopimuksen 5 artiklan määräysten mukaisesti määrätyn vapaudenriiston aikana tai ehdonalaisessa vapaudessa tavanomaisesti määrättyä työtä;
b) aseellisen palveluksen luonteista palvelusta tai sellaista palvelusta, joka vaaditaan sen sijasta maissa, jotka hyväksyvät aseellisesta palveluksesta kieltäytymisen omantunnonsyistä;
c) sellaista palvelusta, jota vaaditaan silloin, kun vaara tai onnettomuus uhkaa yhteiskunnan olemassaoloa tai hyvinvointia;
d) sellaista työtä tai palvelusta, joka kuuluu yleisiin kansalaisvelvollisuuksiin.
http://www.ihmisoikeudet.net/Lakijaturva/lakijaturva_5_13.html
Samoin kuin hallituksenkin,kun toi lakiesityksen eduskuntaan.