Vm-tuotteita

Onko mitään verkostomarkkinoijien myymiä tuotteita tutkittu PUOLUEETTOMASSA laboratoriossa (esim. VTT) vai perustuuko kaikki tuotetieto vain valmistajan ja pahimmassa tapauksessa edustajan ilmoittamaan?
5418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Tämähän on enemmän fiilispohjalla ja perustuu juuri pakkausteksteihin.

    Äänestä

Ainakin ternimaito on todettu useissa kansainvälisissä tutkimuksissa tyhjänpäiväkseksi ravintolisäksi, mutta se taitaa ollakin jo näissä piireissä eilisen juttuja. Nyt kaupataan ilmeisesti jotain mullistavia vitamiinivalmisteita?

"Miljonääri-Jussila" ehti rahastaa ternimaidolla tiettävästi joitakin satoja tuhansia euroja. Yleensä vm-tuotteiden hinta on vähittäiskaupan tuotteita korkeampi ja markkinointi harhaanjohtavaa, etenkin terveysvaikutusten osalta. Yhdestäkään terveydelle haitallisesta tuotteesta en ole kuullut, kukaties niitäkin on?

Äänestä

Ei ne kiinalaiset polkupyörät kelvanneet tutkittaviksi, kun hajosivat kesken testin...

Verkostomarkkinointi ei perustu tuotteen laatuun tai edulliseen hintaan vaan siihen, että joku vähintään puolituttu niitä sinulle kauppaa. Tuotteena on yleensä jotain, jonka yksikköhinta ei kuluttajalle jää mieleen, mutta kuulostaa edulliselta.
Todellisuudessa tuotteet ovat yleensä vähintään puolet kalliimpia kuin vastaavat normaalista kaupasta ostettuna.

Esimerkkinä nyt vaikka vitamiinivalmisteet.
Suomessa oikeita vitamiinivalmisteita, joissa on riittävästi vaikuttavaa ainetta ei saa myydä kuin apteekeissa. On helppo myydä vaikka kuivattua appelsiininkuorta "luontaistuote" C-vitamiinivalmisteena ja saada hinta kannattavasti samalle tasolle kuin apteekin samalla nimikkeellä myytävät tuotteet.

... äh em mä jaksa

Äänestä

Usa:n maatalousministeriössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkittu???? kirjoitti:

Onko mitään verkostomarkkinoijien myymiä tuotteita tutkittu PUOLUEETTOMASSA laboratoriossa (esim. VTT) vai perustuuko kaikki tuotetieto vain valmistajan ja pahimmassa tapauksessa edustajan ilmoittamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu