meillä on ollut nyt vasta pari viikkoo akvario että vasta tässä opetellaan siihen liittyviä juttuja. olis pari kyssää.
meillon vajaa 300 l akvaario. 2 lehtikalaa u n. ne kyttää ihan koko ajan meitä täällä huoneessa olijoita ja seuraa joka liikettä. aikas koomista sinänsä, mutta uskon sen johtuvan siitä että niillä on NÄLKÄ. uros alkaa oleen jo niin malttamaton että kun naaras yrittää lähestyä "mua" jos katselen lasin lähellä, niin uros ajaa sen pois. se on selkeesti hermona.
kysynkin tässä että kuinka usein niille voi antaa ruokaa? ollaan annettu kerran päivässä illalla, ja ne todellakin AHMII siinä vaiheessa jo kaiken mitä antaa. annetaan matoja (pakastekuutioita), sit lisäks kuiva-jotain-hiutaleita(???). mitä ruokaa suosittelette ja kuinka paljon uskaltaa antaa? niin paljonko kun ne jaksaa syödä??
meillä on lisäks 7 monnia, sit 2 6-7 kalan parvea pieniä kaloja, poikasia/nuoria suurin osa (kaikki myös syö mielellään), lisäks 1 taistelukala uros.
voisko antaa 2 kertaa päivässä ruoka nyt ainakin kasvuvaiheessa?
auttakee vähän, käytännön neuvoja noista lehtikaloista lähinnä. sori sekava viesti, koitin äkkiä saada asian tähän :D
lehtikalasta asiaa yms. ruokinnasta
3
1101
Vastaukset
- Rihma
Lehtikalat ovat hurjia syöppöjä ja söisivät vaikka itsensä halki, jos annat vain ruokaa, joten älä ruoki niitä liikaa. Liikaruonkinta pilaa myös vettä, joten pidä vedenvaihdoista huolta!
Anna kaloille ruokaa vaikkapa aamulla ja illalla, sen verran mitä ne syövät minuutissa/parissa. Monipuolinen ruoka on hyvästä. Pidä viikonloppuna yhtenä tai kahtena päivänä paastoa.
Jaa ruoka akvaarion molempiin päihin, jos vaikka kinastelu jäisi siihen, mutta uskompa että ujompikin yksilö pitää puolensa kun nälkä iskee.
Olethan mittaillut vesiarvoja? Sillä jos sulla on ollut akvaario vasta muutaman viikon ja siellä on jo kaloja, et varmastikkaan sitä pahemmin kypsytellyt? Jos et tehnyt tuota asiaa, sulla on siellä runsaan ruokinnan johdosta nitriittiä, joka on kaloille myrkkyä, se pitäisi pitää poissa ja ainoa tapa jolla sen kalallisessa akvaariossa voidaan hoitaa on vedenvaihdot. Jos ja kun vedessä on yhtäänkään no2:sta eli sitä nitriittiä, vettä tulisi vaihtaa.
Ota selvää mitä lajeja sulla on akvaariossasi, sillä pitäisi tietää ovatko ne sopivia lehtikalan kanssa tai edes sopivia altaaseesi/vesiarvoihin.
Tiedätkö mitkä ovat altaasi vesiarvot? Ainakin kovuus ja pH olis hyvä toietää. - fish KING
... TIETYSTI KALATON SELLAINEN?
Kerrotko miten toteutit ennen kuin hankit kalasi akvaan...
Jos lehtikalat on noinkin nuoria, mistä tiedät niiden sukupuolen?
- perustele, pelkkä akvaliikkeessä sanottiin niin, ei riitä, mistä tiedät että toinen on koiras?
Mitä monneja?
- lajit nimineen esiin
Mitä pieniä kaloja?
- lajit nimineen esiin!
Koiras taisto saattaa tulla retuutetuksi koiras lehtikalojen toimesta aikanaan...
Lehtikalat on petoja, ne syövät pieniä kaloja ruoakseen.- ap kysyjä
... TIETYSTI KALATON SELLAINEN?
-tietysti kalaton sellainen :D
Kerrotko miten toteutit ennen kuin hankit kalasi akvaan...
-en jaksa kertoa, ihan oikein varmasti ohjeiden mukaan
Jos lehtikalat on noinkin nuoria, mistä tiedät niiden sukupuolen?
- perustele, pelkkä akvaliikkeessä sanottiin niin, ei riitä, mistä tiedät että toinen on koiras?
- en tiedä ovatko nuoria vai vanhoja. enkä osaa perustella sukupuoltakaan sen koommin. 2kpl niitä on ja ne myytiin meille uroksena ja naaraana PERK. jos niiden kans tulee ongelmia niin ne lähtee kyllä ennemmin kun mikään muu!!!
Mitä monneja?
- lajit nimineen esiin
-jotai täplämonneja ja partamonneja kai
Mitä pieniä kaloja?
- lajit nimineen esiin!
-6 keltabarbia, 7 intiaaninsulkaa
Koiras taisto saattaa tulla retuutetuksi koiras lehtikalojen toimesta aikanaan...
-ei PERK tule
Lehtikalat on petoja, ne syövät pieniä kaloja ruoakseen.
-sitten ne saa lähtee jos moista ilmenee!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540