Bisoprolol Comp

kokemuksia?

Kenelläkään kokemuksia siirtymisestä Bisoprololista Bisoprolol Comp:iin jossa on diureetti mukana? Minulla havaittiin kohonnut verenpaine kesällä. Otin homman vakavasti ja tein elintapamuutokset ja ostin mittarin kotiin. Olen 34v mies ja äidin puolella suvussa on ollut korkeita paineita lähes kaikilla.
Kotimittauksessa paineet asettui 100/155-160 elintapamuutosten ja viiden kilon laihtumisen jälkeen. Aluksi oli 105/165-170. Mielenkiintoista on, että liikunta tai työnteko laskee painetta muutaman pykälän kun taas paikallaan olo nostaa, vaikka luulisi että on päinvastoin.
Aloitettiin Bisoprolol 5mg ja paine tippui tasolle 90-95/135. Lepopulssi tippui reilusti 60:stä 45-50:een eli tuota annosta ei varmaan voi nostaa. Ei muita sivuvaikutuksia.
Alapaine pitäisi saada alemmaksi eli kysyisin minkälaisia tuloksia olette saaneet tuolla lääkevaihdolla.

2

2927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutoksia

      ainakaan vielä, tosin vasta kuukauden olen käyttänyt Bisoprolol Comp 10/25mg, yksi tabletti päivässä.
      Noin viikko sitten rinnalle otettiin Cardace 2,5mg. Lääkäri sanoi että alapaine on saatava laskemaan, huiteli yli sadan.
      Aiemmin mulla oli Sparkal-lääke.
      Olen 44-vuotias nainen, ylipainoakin on.
      Niin, unohdin sanoa että koen Bisoprololin paremmaksi verrattuna entiseen lääkkeeseen koska se hidastaa pulssia.
      Siinä on beta-salpaajaa mukana. Lepopulssini oli 90-100, nyt jotain 70.

    • ...

      Näyttää Bisoprolin täysi vaikutus tulevan vasta monen viikon viiveellä. Olen kerran viikossa töitten jälkeen Maanantaina tehnyt kolmoismittauksen ja arvot ovat aina tippunet muutaman pykälän, vaikka elintavoissa tai elämäntilanteessa ei ole muutoksia. Nyt 87/125-130 eli homma alkaa olla kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      73
      8217
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2815
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2008
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      1991
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1948
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1851
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1690
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1477
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1471
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe