Väärin salattu!

Miksi lyödään salainen leima sellaisten papereiden päälle, joidenka ei pitäisi olla salaisia??????

Avointa ulkopolitiikkaa koskevat pääministerikeskustelut pitäisi kaiken järjen ja logiikan mukaan olla myös julkisia?

Tässä on syy, miksi valtakuntaa ravisteleva sählinki on syntynyt.
3224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Miksi lyödään salainen leima sellaisten papereiden päälle, joidenka ei pitäisi olla salaisia??????"

jos on näin niin sitten tässä kohtaa on virhe, mutta sitä virhettä ei kuitenkaan ratkaista niin että lähetetään salainen paperi lehdistölle. oikea ratkaisumalli olisi ollut se että tieto oltaisiin julkistettu UM:ssä ja sitä kautta se olisi ollut julkista tietoa.

minä en ainakaan ole nähnyt papereita kokonaisuudessaan, joten en tiedä oliko siinä jotain hys,hys-juttuja

"Avointa ulkopolitiikkaa koskevat pääministerikeskustelut pitäisi kaiken järjen ja logiikan mukaan olla myös julkisia?"

eihän sitä tiedä jos vaikka valkoinen talo olisi halunnut nuo keskustelut luottamukselliksi.

"Tässä on syy, miksi valtakuntaa ravisteleva sählinki on syntynyt."

sählinki syntyi siitä kun henkilö a vuosi oppositiojohtajalle b joka vuodatti ne eteenpäin.

Äänestä

Kahden valtionpäämiehen keskusteluja koskevat muistiot ovat pääsääntöisesti aina salaisia. Niistä ei anneta tietoa julkisuuteen muuten kuin toisen keskustelukumppanin luvalla. Normaali diplomaattisessakäytännössä tällaisia lupia ei koskaan kysytä. Anneli Jäätteenmäki ei voi vedota edes tietämättömyyteen, koska hänhän on käynyt Ulkoministeriön diplomaattikurssin. Aivan kuten elossaolevien välistä kirjeenvaihtoa ei yleensä ole tapana julkistaa ilman lähettäjän ja vastaanottajan suostumusta.

Äänestä

jos pitäisit mielipiteet ominasi.

Tässä kohti pätee se vanha sanonta "kun olet hiljaa, niin kukaan ei huomaa että olet idiootti".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niina kirjoitti:

Miksi lyödään salainen leima sellaisten papereiden päälle, joidenka ei pitäisi olla salaisia??????

Avointa ulkopolitiikkaa koskevat pääministerikeskustelut pitäisi kaiken järjen ja logiikan mukaan olla myös julkisia?

Tässä on syy, miksi valtakuntaa ravisteleva sählinki on syntynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu