Tyhmä, tyhmempi

Aika veijareita nää neuvottelijat.
Tappio olikin huippusaavutus. Veroja pitää nostaa joka kunnassa sekä tehokkuutta lisätä.

Suurin puhallus pitkään aikaan. Vain Idänkauppa, pankkikriisi oli suurempi kuin tämä.

Tehyläiset sitoutui 4 vuodeksi pienemppin korotuksiin kuin muut. Jos tulee lama ei korotuksia makseta kenellekkään. Lisäksi annetaan kenkää tehokkuuden nimessä. Kunnanjohtajat saa muka syyn nostaa veroja vaikka nyt ennätysmäärät tuloja nousukauden takai kunnilla.

Lisäksi saatiin tämä pakkolaki ilman perustuslaillista lain säätämisjärjestystä. Sitäpaitsi se on YK:n ILO:n säännösten vastainen. Suomi allekirjoittanut sopimuksen.

Kukahan tässä hävisi tehyläisten lisäksi= veronmaksaja.
81160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sairaanhoitaja Sari Kääriä (oik)riemuitsee kuullessaan Tehyn neuvottelutuloksen palkankorotusprosentit Meilahden sairaalassa maanantaina puoli viideltä. Taustalla Sari Lehtinen.

Kello neljältä maanantaina ei vielä ollut tietoa, mitä Tehyn neuvottelema sopimus sairaanhoitajille antoi ja oliko järjestön valtuusto sen varmasti hyväksynyt. Vähän neljän jälkeen Meilahden sairaalaan verisuonikirurgian osastolla sairaanhoitaja Sari Kääriä avasi television.

Ei näkynyt vielä mitään Tehyn kiistan ratkaisuun viittaavaa.

"Luulisi, että tulee jotakin", Kääriä, 28, sanoi. Mutta tekstitelevisiossakaan ei ollut mitään.

"Sunnuntaina olo helpottui, kun kuulin että sopu on tulossa. Ihan hullua, jos joku toivoo niitä irtisanoutumisia", Kääriä sanoi. Hän oli laittanut nimen irtisanoutumispaperiin ja oli valmistautunut jäämään tiistaina kotiin.


Puoli viideltä tuli ensin tieto, että Tehyn valtuusto on sopimuksen hyväksynyt. Sen kertoi käytävällä osaston ylilääkäri Mikael Railo, joka oli kuullut tiedon radiosta. Railon ei enää tarvinnut varautua siirrättämään paria potilasta viereisestä siivestä osastolle 61.

"Loistavaa", Kääriä hihkaisi käytävällä.

"Tervetuloa töihin", perushoitaja Marja Eklund onnitteli.

Televisiohuoneessa Kääriä odotteli vielä tarkempaa tietoa sopimuksesta, mutta välillä piti poistua potilaan luokse. Vihdoin vartin päästä huoneeseen palannut Kääriä sai lukea tekstitelevisiosta sovitut prosentitkin.

"Herrajumala, oikeesti! Mä en kestä!"

"Olen enemmän kuin tyytyväinen, joulurahakin!" Kääriä innostui. "Mutta ei voi lähteä juhlimaan, huomenna on töitä."

Äänestä

Miten joku voi olla noin taukki mielipiteittensä kanssa.

Äänestä
  • Tämä oli tänä aamuna (radiouutisten mukaan) kuntapuolen työnantajan arvio sopimuksen aiheuttamista palkkakuluista.
    Siis 4 vuotta 16-18% siis vähän yli 4 % vuodessa.

    Tottakai tehyn laskelmat antavat ruusuisen kuvan. Hehän elävät näillä ruusuilla.

    Tosia asia on että kummikin neuvottelupuoli pelasi
    peliä, joka olisi pitänyt viheltää poikki jo edellisen hallituksen aikana. Eli palkat on jäänyt rajustí jälkeen elinkustannuksista.

    Äänestä

  • 4 vuotta 16-18% kirjoitti:

    Tämä oli tänä aamuna (radiouutisten mukaan) kuntapuolen työnantajan arvio sopimuksen aiheuttamista palkkakuluista.
    Siis 4 vuotta 16-18% siis vähän yli 4 % vuodessa.

    Tottakai tehyn laskelmat antavat ruusuisen kuvan. Hehän elävät näillä ruusuilla.

    Tosia asia on että kummikin neuvottelupuoli pelasi
    peliä, joka olisi pitänyt viheltää poikki jo edellisen hallituksen aikana. Eli palkat on jäänyt rajustí jälkeen elinkustannuksista.

    Tehyn laskelmien 22-28%:iin sisältyy:
    - 4-6% yleiskorotus v 2010-2011, jota ei OLE OLEMASSAKAAN VIELÄ. Jos lama tulee, korotusta ei myöskään tule.
    - 2% tuottavuuslisä, joka maksetaan VAIN JOS 2010 ON HOITAJIA YHTÄ PALJON KUIN 2006. Täysin epärealistista, sillä hoitajathan ovat kilvan valittaneet liiallista työn määrää ja henkilökunnan vähyyttä.
    - 1% paikallinen tuottavuuserä, jota tuskin sitäkään saavutetaan.

    Eli todellinen korotus NELJÄN VUODEN AIKANA on 15-19%.

    Siihen, kun vielä ottaa huomioon sen, että kunta-alan 12% korotus on 2,5-vuotinen ja että kunta-alan ei-tehyläiset tulevat vaatimaan 2,5 v kuluttua toiset 8-10%, SAIRAANHOITAJIEN KUOPPAKOROTUS JÄÄ TOTEUTUMATTA!

    Äänestä

Kun saimme huonon sopimuksen, niin 4 vuoden kuluttua lyömme hanskat tiskiin jo ennen palkkaneuvottelujen alkua, jotta pakkolakikaan ei tehoa.

Voi veljet ja sisaret sairaanhoitoala oa sellainen, että hoitajat voivat taatusti kusettaa valtiota, kuntia ja tavallisia kansalaisiakin miten tahtoo, jos ja kun hoitajat mittaa sillä mitalla jolla heille näilläkin sivuilla on mitattu ja näytään jatkossakin mittaavan!!!!!!!!

Äänestä
  • Tehy viimeistään tämän päiväisellä uholla naulannut itsensä seinään kiinni. Luulen, että neljän vuoden kuluttua erouhkaukset eivät enää saa kansan tukea. Hölmöimmätkin kansalaiset yleensä jossakin vaiheessa viisastuvat.

    Äänestä

jos alistuvat hoitamaan sinua, kun sairastut.

Äänestä

Kuntatyönantajan mukaan Tehy liioittelee alan sopimusratkaisun tuomia palkankorotuksia. Tehy on ilmoittanut sopimusratkaisun tuovan jäsenilleen 22 - 28 prosentin palkankorotukset. Kunnallisen työmarkkinalaitoksen KT:n mukaan Tehy kuitenkin liioittelee laskelmissaan ja on laskenut arvioihinsa myös eriä, joista ei edes ole sovittu.

KT:n mukaan Tehy on ilmeisesti laskenut palkankorotuksiin mukaan myös eriä, joista neuvotteleminenkin aloitetaan kunta-alan järjestöjen kesken vasta parin vuoden kuluttua.

- Näitä tulevien vuosien yleiskorotuksia Tehy arvioi palkankorotuksiin mukaan noin 6 prosenttia, joka on ehdottomasti liikaa, KT ilmoittaa tiedotteessaan.

KT arvioi lisäksi, että Tehyn julkaisemissa prosenteissa ovat mukana myös 1.1.2008 ja 1.1.2010 toteutettavien tiettyjen palkkaryhmien vähimmäispalkkojen korotuksista oletus, että kaikki palkkaryhmään kuuluvat saisivat tämän saman korotuksen. Tähän sovintoesitys ei työnantajia KT:n mukaan velvoita. Vähimmäispalkkojen tarkistus maksaa 1.1.2008 välittömänä kustannuksena 0,2 prosenttia, mutta Tehy on arvioinut sen ilmeisesti 3,4 prosentiksi, KT tulkitsee.

YLE Uutiset

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tehyläinen kirjoitti:

Aika veijareita nää neuvottelijat.
Tappio olikin huippusaavutus. Veroja pitää nostaa joka kunnassa sekä tehokkuutta lisätä.

Suurin puhallus pitkään aikaan. Vain Idänkauppa, pankkikriisi oli suurempi kuin tämä.

Tehyläiset sitoutui 4 vuodeksi pienemppin korotuksiin kuin muut. Jos tulee lama ei korotuksia makseta kenellekkään. Lisäksi annetaan kenkää tehokkuuden nimessä. Kunnanjohtajat saa muka syyn nostaa veroja vaikka nyt ennätysmäärät tuloja nousukauden takai kunnilla.

Lisäksi saatiin tämä pakkolaki ilman perustuslaillista lain säätämisjärjestystä. Sitäpaitsi se on YK:n ILO:n säännösten vastainen. Suomi allekirjoittanut sopimuksen.

Kukahan tässä hävisi tehyläisten lisäksi= veronmaksaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu