Se tavallinen tarina. Pienintä ja heikointa, kenties vähävaraisemmasta perheestä olevaa lasta aletaan porukalla kiusamaan koulussa, myös täällä Oulussa. Mitä koulu ja erityisesti kiusaajien täysi-ikäiset vanhemmat tekevät asian eteen jottei tämä paha olo pääse kertymään kiusatun sisälle ja johtaisi myöhemmissä vaiheissa äärimmäisiin tekoihin? Uskon että koulun työntekijät tekevät parhaansa koska he ovat töissä ja suomalaiseen perusluonteeseen kuuluu tehdä työ niin hyvin kuin osaa.
Kiusaajien vanhemmat syyllistävät ensisijaisesti juuri kiusatun, tyyliin että "se on niin herkkä", tai "se itkee ja kantelee asioista niin helposti".
Kasvattakaa ne hyväosaiset lapsenne siten ettei heidän tarvitse purkaa stressiään heikoimpiin yhteiskunnan jäseniin.
Kiusaajien vanhemmat syyllistävät ensisijaisesti juuri kiusatun, tyyliin että "se on niin herkkä", tai "se itkee ja kantelee asioista niin helposti".
Kasvattakaa ne hyväosaiset lapsenne siten ettei heidän tarvitse purkaa stressiään heikoimpiin yhteiskunnan jäseniin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..että kiusaajan vanhemmat ovat henkisesti teinin tasolle jämähtäneitä itsekin. kummasti niitä kaupunnisa aina riittää.
eiliseltä päivältä Jokelan tapahtumista.Sen mukaan opettaja,vanhemmat ja koulukaverit tiesivät Pekkaan kohdistuneesta koulukiusaamisesta.Lainaan otetta kirjoituksestasi:Uskon että koulun työntekijät tekevät parhaansa koska he ovat töissä ja suomalaiseen perusluonteeseen kuuluu tehdä työ niin hyvin kuin osaa.Mielestäni jos lasta kiusataan koulussa niin siihen ei voi luottaa,että opettajat ottaisivat ja tekisivät asialle jotakin.Sinä aikuisena olet se jonka täytyy ihan itse puuttua tähän kiusaamiseen eikä antaa sen tapahtua.Neuvoisin sinua ensin keskustelemaan opettajan kanssa tai rehtorin kanssa.Ja jos mitään ei ala tapahtua kiusaamisen loppumiseksi mene vain kylmän rauhallisesti poliisin puheille ja tee ilmoitus kiusaamisesta.Kun koulu saa haasteen niin eiköhän se saa koulun henkilökuntaan vastuullisuutta.
Meidän kaikkien aikuisten tehtävä on pitää huoli siitä, että ketään ei koskaan saa kiusata koulussa eikä vapaa-ajalla.
Terppa!
Elikkä ollaam yhteydessä. siis mäemme pian!
Itse olin yhdeksän vuotta koulukiusattu. Vasta viimeisenä vuonna kiusaamiseen puututtiin, ja silloinkin ehdotettiin koulunvaihtoa ja todellisia uhreja olivat kiusaajat ja koulun maine - näin siis suoraan sanottiin, ja pyydettiin pysymään asiasta hiljaa koulun seinien ulkopuolella. Sairastuin psyykkisesti, enkä ole pystynyt opiskelemaan itselleni ammattia tai rakentamaan minkäänlaista elämää.
Mutta katkerahan ei saa olla... Mitäs itse ryhdyin kiusatuksi.