Klapikone pienpuulle

Löytyykö klapikonetta pienpuulle,lähinnä tarve lehtipuun latvaosalle, joka ei kelpaa halkaisijan puolesta massaksi, joka syöttäessä rikkoisi yhdeltä tai kahdelta sivulta puun kuoren.
Koneessa tulee olla myös halkaisuosa n. 20 cm halkaisijaltaan olevalle puulle.
87018
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Metrac-eko oli yks niitä on vielä ihan uusia vaikka valmistus on virallisesti siirtynyt jonnekkin muualle, mutta kysyppä Romutavaratalo Esa Rintamäki.. sen pihas ainakin oli keväällä sellainen uudelle värille maalattuna.

Äänestä

vuotta klapi- tuiko pilkekoneen lieksan seuvulta käytettynä, maksoi 9500 markkaa olen varmaan tehnyt sillä ainakin 1000 pinometrie rankoja pilikkeiksi,konehan katkoo ja halkoo,kone tarttoo traktorin .kone on hyvä puulle jonka läpimitta on alle 20cm.

Äänestä
  • Löytyihän pienpuulle klapikoneita, kun kyselee.

    Äänestä

meillä kävi urakoitsija tekemässä klapit. 10kuution rankakasa meni parissa tunnissa kuljettimella liiteriin.
Eli myytävänä on halkaisukone mallia bauhaus :)

Äänestä

Kevään aikana markkinoille tulee uudenlainen ja edullinen klapikone pienpuulle. Juuri sopiva kone käyttötarkoitukseesi. Kone katkoo max. 16cm ja halkaisee max. 25cm paksua kahteen tai neljään osaan. Puun pituus 20-50cm. Toimii sähkö-, polttomoottori- tai traktorikäytöllä.

Tässä suomalaisessa laitteessa on monia etuja muihin verrattuna.
mm. nopea mutta rauhallinen, ei purua, ei sahausta, lähes huoltovapaa (ei teroitusta/öljyjä), pienikokoinen kätevä liikutella myös autolla ja mönkijällä, kestävä, vankkarakenteinen, turvallinen (puuta syöttäessä ei iskuja kylkiluihin, jota joissain nykyisissä koneissa esiintyy.) myös automaattitoiminto ym.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kxx kirjoitti:

Löytyykö klapikonetta pienpuulle,lähinnä tarve lehtipuun latvaosalle, joka ei kelpaa halkaisijan puolesta massaksi, joka syöttäessä rikkoisi yhdeltä tai kahdelta sivulta puun kuoren.
Koneessa tulee olla myös halkaisuosa n. 20 cm halkaisijaltaan olevalle puulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu