Olen syöttänyt mustanorsukalalleni nyt surviaista ja hyttysen toukkaa.. Mitä muuta ruokaa suosittelette mustanorsukalalle? Ja minusta on outoa, kun se on todella agressiivinen aina ennen ruoka- aikaa.. sitten, kun saa ruokaa, niin menee taas piiloon ja on siellä taas melkein seuraavaan ruokaan. ;) outoa, mutta seon mielenkiintoinen kala! kuhan ymmärtäs vähän paremmin siitä. Eli saa kertoo siitä jotain, jos on jollain jotain hyvää tietoa!! :)
Mustanorsukaloista???
Angelfish
6357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mullakin on Mustanorsukala.. Seon oikeesti mielenkiintonen!! :D ja se käyttäytyy aikalailla samalla tavalla!!.. itsekkään en tiedä vielä hirveästi siitä.. mutta opiskellaan!! ;)
Mustanorsukala ei ole aloittelijan kala. Se vaatii erittäin puhtaan veden. Akvaarion pitää olla yli 400 litrainen, pehmeä vesi, ph 6-7, lämpö 22-28 astetta. Mustis on heikkonäköinen. Se piileskelee päivisin omassa piilossaan. Heikkonäköisenä mustiksen voi olla vaikea saada osuutensa ruoasta. Aktiivinen illalla jolloin se on myös ruokittava. Ruoaksi käy madot, toukat, raeruoka ja kasviravinto.
Minun mustikseni kyllä ainakin pitää huolen, että se saa ruokaa!! ;) Mutta kasviravinto!??!.. ei varmasti muuten syö kasviravintoa!! :O
Kyllä se kasviravintokin tuntuu kelpaavan.
PITUUS: 20cm
LEVINNEISYYS: Länsi-Arfikka Nigerian eteläosista Kongoon ja Zairen länsiosiin.
Kuuluu norsukalojen heimoon (Mormyridae), jonka lajeilla on sähköaistielimet. Herkkiä huonolaatuisessa vedessä ja käytetään joissakin vesilaitoksissa "testikaloina". Akvaariohoidossa on hyvä vesihygienia erittäin tärkeä. Sävyisä muita kaloja kohtaan. Täysikasvuiset kalat muodostavat reviirin ja voivat varsinkin pienessä akvaariossa sortaaheikompia yksilöitä. Pito erikoisakvaariossa tai yhdessä pienten kalojen kanssa. Hämärä- ja yöaktiivinen. Tunnustelee "kärsällään" ruokaa pohjalta mutta voi napata ravintoeläimiä ja muuta syötäväksi kelpaavaa avovedestäkin.
LÄMPÖTILA: 23-26 *C
RUOKINTA: ELävillä tai pakastetuilla ravintoeläimillä, jotkin yksilöt oppivat syömään myös hiutaleruokia.
SUKUPUOLIEROT: Ulkoisia sukupuolieroja ei tunneta eikä se ole toistaiseksi lisääntynyt akvaariossa.
Mustanorsukaloja tuodaan melko säännöllisesti ja useimmiten niitä on kaupoissa talvella.
~Helmut Printer- 120 akvaariokalaa~
Ei siis voi olla totta että hankitaan eläimiä eikä edes tiedetä MITÄ NE SYÖ!!!!????? HEI HALOO!!! Purkissako ootte kasvanut vai lattialle lapsena tiputettu kun pää on noin pehmeä!? Toivottavasti niillä on EDES RIITTÄVÄ ISO AKVAARIO EIKÄ JOUDU JOSSAIN PIENESSÄ AKVAARIOSSA OLEMAAN kun kasvaa 30 senttiä isoksi!
http://www.google.fi/search?q=mustanorsukala&ie=ISO-8859-1&hl=fi&lr=
MITEN VOI OLLA VAIKEE TAJUU ETTÄ KALATKIN KÄRSII JA NE TARVII SAMAA HOITOO KUN MUUTKIN ELÄIMET!?!?!?