menossa synnyttämään ksks:laan

Heippa odottajat! te jotka olette menossa keskisuomenkeskussairaalaan synnyttämään esikoista niin kertokaas vähän mitä olette rustaileet synnytystoivelistaanne?

itse sitä parhaillaan kirjoittelen ja muutamia kysymyksiä tuli tässä mieleen. aijotteko pyytää kaikkia mahollisia kivunlievityskeinoja avautumisvaiheessa? mitä erityisesti haluaisitte kokeilla?

Onkohan mahollista että mies voisi yöpuä kanssani sairaalassa synnytyksen jälkeen? ja voinko tämän kirjoittaa toivelistaani?

kiitos jos vastailette ja onnellista odotusta kaikille! :)
6382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ette uskalla synnyttää ilman kivunlievitystä?!

ja mistä ihmeen toivelistasta puhut?

eikö tärkeempänä ole se että saat huilata ja voimistua sairaalassa synnytyksen jälkeen ku että ukkosi on vieressä kuorsaamassa? (muutenkin saat (sinua kuunnellen niin tuo sana "saat" on joudun) nousta ylös joka neljäs tunti imettään).

Äänestä
  • mikäs se sinä olet arvostelemaan? kaikilla ei ole niin korkeaa kivunlievitystä että haluaisi edes ajatella synnyttävänsä ilman kivunlievitystä!!
    Itse koin luomusynnytyksen ja ei se hääviä ollut mutta voi sopia toiselle vallan hienosti :)

    Kyllä moni tuore äiti haluaa elämänkumppaninsa tueksi koko sairaala-ajaksi, etenkin ensisynnyttäjät ja mitäs ajattelet siihen että joillain tulevilla vauvoilla on niin hyvät isät (kuten aiheen aloittajalla) että haluavat olla äidin, rakkaimpansa lähellä yötkin sekä tutustua lapseensa ilman että menisivät kotiin KUORSAAMAAN?

    Harmi jos joidenkin miehet kuorsaavat kotona sillä eivät ne ainakaan tiellä ole sairaalassa vaan suurena tukena ja apuna ihmettelemässä uutta perheenjäsentä..

    Hauskaa talvea =)

    Äänestä

en ole menossa vaan olin siellä helmikuussa :) en tainnu siihen toivelistaan muuta kirjottaa ku että haluan epiduraalin.

jos lapsi syntyy esmi.5aikaan aamulla niin mies kyllä saa jäädä sairaalaan, ei siis tartte lähtee heti sen jälkeen pois, vasta iltakasilta pitäis sit miehen mennä kotiin yöks(itellä synty tohon aikaan ja kyllä se mies oli sit seuraavanki päivän sairaalassa iltaan asti). eriasia on sit jos otatte perhehuoneen, silloin mies saa olla sen koko 3päivää sairaalassa, myös yöt. Ja tuo perhehuone annetaan ensisynnytäjille ensimmäisenä, se maksaa, hintaa en muista mutta löytyy varmaan sairaalan sivuilta.

mulla kun oli käynnistys ja yksi yö odoteltiin osastolla käynnistymistä niin kyl ukkeli oli sen yön huoneessa kanssani, koska olin yksin siinä huoneessa, jos olis ollu joku muukin samassa huoneessa niin olis pitäny mennä sohvalle käytävään nukkumaan..

hyvää odotusta sulle, äläkä välitä edellisestä kirjotuksesta, oli taas varmaan kateellisten puhetta :)

Äänestä

Juu täällä ollaan kans ekaa menossa tammikuussa sinne synnyttämään. Just kans kirjottelin toivelappua. Mulla on aika paljon siinä asiaa, jouduin ihan lisälapulle jatkamaan kohtaa synnytystoiveista! Mul on kyllä niin että pyydän kaikkia mahdollisia luonnonmukaisia kivunlievityksiä ensisijaisesti avautumisvaiheessa(esim. lämpötyyny, keinutuoli,pallo, suihku, amme jne...) Ja mun toiveissa on nimenomaan niinpäin että vahvoja, kuten esim.epiduraali, ei laitettaisi automaattisesti. Vaan tilanteen mukaan yhdessä mietittäisiin paras vaihtoehto sitten jos siihen tarvetta tulee.
Ja sit laitoin että haluan peräruiskeen. Ja että haluaisin päästä liikkumaan niin paljon kuin mahdollista jos kaikki menee ok.
Sit laitoin ponnistusvaiheesta että en halua välilihanleikkausta, ellei se ole välttämätön. Ja että haluaisin kokeilla eri ponnistusasentoja.

Nää nyt oli mulla ne päällimmäiset jutut mitä laitoin siihen. Mun mielestä tohon toivelistaan ei kannata heti suoraan laittaa että haluan kaikki mahdolliset kivunlievitykset, varsinkaan kun ei ole synnyttänyt ennen. Eihän sitä voi tietää mitä sitä tarvii etukäteen. Eikä ne sielläkään oikein tykkää asenteesta:heti-mulle-kaikki-tänne... Pitäis lähtee synnyttään sillä asenteella että kipu kuuluu siihen että vauva pääsee tulemaan maailmaan ja pitäis aluks kuulostella sitä kipua, ja sitten kun/jos alkaa tuntuun siltä että se menee ihan yli sietokyvyn tai haitaa synnytyksen edistymistä, niin sit on paikallaan arvioida tapauskohtasesti että mikä keino olis sopivin. Tää on mun mielipide vaan.

Onnea sulle koitokseen! Mä joudun odotteleen vielä vähän kauemmin...

Äänestä

Oletko käynyt tutustumassa synnäriin? Ainakin vielä 2v sitten siellä järjestettiin useana päivänä viikosta muistaakseni klo 14.00 alkava tutustumiskierros synnytyssaleihin ja synnyttäneiden osastoon. Kysellä sai kaikesta mikä kiinnostaa.

Perhehuonekin katsottiin, ja todettiin että se on mitoitettu silleen että sinne mahtuu äiti, isä ja vauva(t), mutta jos mukaan tulee isompia lapsia, on huone varmasti ahdas. Eli selvästi ensisynnyttäjille tehty.

Mutta nythän siellä on uusi osasto ja kaikkee. Taas käydään tutustumassa lähempänä H-hetkeä.

Äänestä

itse synnytin esikoiseni keski-suomen keskussairaalassa 2004 ja keväällä toista ajattelin mennä sinne putkauttamaan :)

Itse kirjoitin listaan juuri niistä kivunlievitysvaihtoehdoista mistä olin kiinnostunut kuten esim epiduraalista ja ilokaasusta.
Kirjoitin myös mitä välineitä haluaisin käyttää ja toivoin jumppapalloa ja että saisin läträtä vedellä suihkussa rentoutuakseni ja kaikki nämä onnistuivat :/ lukuunottamatta että anestesialääkäriä ei löytynyt tarvittaessa joten sain epiduraalin niin myöhään että vasta synnytyksen jälkeen vaikutti.. mutta hei =) pystyin istumaan hienosti synnytyksen jälkeisen pari tuntia, heh..

Toivoin myös että isä saisi olla yön sairaalassa jos vauva syntyy yöllä tai illalla eli silloin kannattaa toivoa perhehuonetta jolloin isi saa olla koko ajan lähellä..

Listaan voi laittaa melkein mitä vain mitä haluaa.. itse toivoin hupaisasti siinä supistuksien lomassa kirjoitellessani jätskiä ja sitäkin kiltti kätilö minulle toi ja naureskeli että ruuat voi kysyä suoraan ettei tarvitse kirjoittaa =)

aivan mahtava kokemus oli ja kiitän kaikkia sairaalan henkilökuntaa.. paitsi ensi kerralla sanon että hemskutti se anestesialääkäri sitten piippaukseen heti paikalla ;)

onnea synnytykseen!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marrasmasukki07 kirjoitti:

Heippa odottajat! te jotka olette menossa keskisuomenkeskussairaalaan synnyttämään esikoista niin kertokaas vähän mitä olette rustaileet synnytystoivelistaanne?

itse sitä parhaillaan kirjoittelen ja muutamia kysymyksiä tuli tässä mieleen. aijotteko pyytää kaikkia mahollisia kivunlievityskeinoja avautumisvaiheessa? mitä erityisesti haluaisitte kokeilla?

Onkohan mahollista että mies voisi yöpuä kanssani sairaalassa synnytyksen jälkeen? ja voinko tämän kirjoittaa toivelistaani?

kiitos jos vastailette ja onnellista odotusta kaikille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu