Mikä on suosikkijoululaulusi Tapanin tulkitsemana ?
Minun on "Sylvian joululaulu"
Minun on "Sylvian joululaulu"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Tuikkikaa oi joulun tähtöset " Se on mielettömän kaunis Tapsan laulamana. Hän ei ole sitä tietääkseni levyttänyt, mutta joulukonsertissaan olen sen kuullut.
Toivottavasti Tapsa laulaisi sen levyllekkin joskus.
Suosikkijoululauluja on, mutta ne eivät kuulosta hyvältä Tapani Kansan laulamana.
Oi jouluyö, Heinillä härkien kaukalon, Sylvian joululaulu ja En etsi valtaa loistoa.
Ja neitsyt pikku poijuttansa.
Monta hyvää joululaulua täällä on jo mainittukkin. Tässä muutama minun suosikki joululauluni Tapanin laulamana :
* Nyt syttyy valot tuhannet
* Taas kaikki kauniit muistot
* Varpunen jouluaamuna
* Jo joutuu ilta
unohtamatta: "Peräkammarin pojan runkkujoulua". Siinä vasta laulu joka sopii Töpsölle!
Eipä toden totta ollu mikään yllätys, että se on sun suosikkijoululaulus. Sun on varmaan tosi helppo eläytyä siihen biisiin.
Hei tonttu-ukot hyppikää tai Porsaita äidin oomme kaikki, myös Juicen Sika kuulostaisi mainiolta Tapsukan "tulkitsemana", jotenkin aidolta ja täydellä tunteella vedettynä.
tulkitsemina ole mikään joululaulu! Se raastaa niistä kaikki henkevyydet säröisellä äänellään!
Niitä on niin monta ,että en lähde tässä nyt niitä nimeämään, kun siitä tulis niin pitkä lista :)
Tapsan ääni sopii niin upeesti kauniisiin perinteisiin joululauluihin. Kaikista sykähdyttävintä on kun Tapsa laulaa niitä kirkossa ja vaan pianistin säestyksellä.
Tapsan laulamat joululaulut luo kyllä sellasen aidon joulun tunnelman mieleen ja sydämeen.