Talvisodassa Suomen pelasti politiikka, jolla oli vältetty itä-länsi suuntaisten teiden rakentamista. Harvoilla käytössä olleilla tieosuuksilla vihollinen voitiin motittaa ja tuhota.
Nykyisin tieverkosto on ällistyttävän tiheä. Metsäautoteitä on lisäksi rakennettu siten, ettei mistään kolkasta ole muutamaa sataa metriä tukkikuorman kantavalle tielle.
Onko tienrakennus ja tehometsätalous metsäautoteineen turvallisuusuhka?
Tiheä tieverkosto
4
286
Vastaukset
- Metsäteollisuuden
etu ajaa Isänmaanedun edelle.
Sehän on hauskaa kun katsoo satelliittikuvaa Suomen yläpuolelta, niin rajan itään voi erottaa pelkästään metsän tiheyden perusteella.
Tästähän voisi jopa melkein vetää johtopäätöksen että Suomi on rakentanut hyökkäysuria itään päin ja uhkaa näin ollen... ;)
Venäjä puolustautuukin nyt epätoivoisesti mm. puutullein ja viivyttämällä rekkoja Vaalimaalla!
Hjuumorii välliin!
:))))- kartoittaja
Itä-länsi-suuntainen tiestö on syntynyt Suomeen heti kohta sotien jälkeen, ilmeisesti Moskovan käskystä. Miettikääpä vaikka mitä käyttöä on Porvoo-Hanko-tiellä? Entä tiheä Teboil-verkosto itärajan tuntumassa näiden teiden varrella, monet asemista keskellä ei mitään. Suuria maanalaisia polttoainesäiliöitä. Aivan, panssariuriahan nuo väylät ovat, hyökkäyssuunta suunnitelmissa on vain ollut idästä länteen.
- Anonyymi
kartoittaja kirjoitti:
Itä-länsi-suuntainen tiestö on syntynyt Suomeen heti kohta sotien jälkeen, ilmeisesti Moskovan käskystä. Miettikääpä vaikka mitä käyttöä on Porvoo-Hanko-tiellä? Entä tiheä Teboil-verkosto itärajan tuntumassa näiden teiden varrella, monet asemista keskellä ei mitään. Suuria maanalaisia polttoainesäiliöitä. Aivan, panssariuriahan nuo väylät ovat, hyökkäyssuunta suunnitelmissa on vain ollut idästä länteen.
Kun asuinalue tehdään, ei ajatella puolustusta, vaan tarvetta päästä paikasta toiseen, ja tietysti kustannuksia,
- Anonyymi
Nykyisellä Suomen armeijalla on täyssynteettisillä moniasteöljyillä varustetut Lahti-Saloranta -pikakiväärit punapistetähtäimillä, teräsvaippaluodeilla ja kiväärikranaateilla varustettuna. Näitä on varastoitu strategisiin painopisteisiin aluehallinnon (AVI) vaatimusten mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1074239Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572428Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781640Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61103- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768