hormoonikierukka ja lamictal

pitääkö paikkansa että hormonikierukka voi viedä lamictalista tehon ?
3653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jonkun kertoneen, että apteekissa oli havaittu lamictalin ja e-pillereiden yhteysvaikutus mainitsemaasi suuntaan, siis että lamin teho heikkenee. Kaipa hormonikierukassa käytetään samaa keltarauhashormonia kuin pillereissäkin? En kylläkään tiedä.

Äänestä

En kyllä jaksa uskoa tuohon mutta parempi varmistaa lääkäriltä.
Minulle ei ainakaan mainuttu mitään lamictalin vaikutuksen heikkenemisestä silloin kun tämä asia oli minulle ajankohtainen.

Äänestä
  • Kohta b) on mielestäni aika selkeä...


    Hormonaalisia ehkäisyvalmisteita käyttävät naiset

    a) Lamotrigiinihoidon aloittaminen potilaille, jotka käyttävät hormonaalisia ehkäisyvalmisteita

    Vaikka yhden ehkäisyvalmisteen on osoitettu lisäävän lamotrigiinin puhdistumaa (ks. Varoitukset ja varotoimet sekä Yhteisvaikutukset), lamotrigiiniannoksen nostamista koskevia ohjeita ei tarvitse muuttaa vain tällä perusteella. Annos tulee nostaa suositeltujen ohjeiden mukaan, sen mukaan lisätäänkö lamotrigiini sen glukuronisaatiota estävään lääkitykseen (esim. valproaatti), glukuronisaatiota lisäävään lääkitykseen (esim. karbamatsepiini, fenytoiini, fenobarbitaali, primidoni tai rifampisiini) vai lääkitykseen, jossa ei ole mukana yllämainittuja lääkkeitä. Ks. annostus; Taulukko 1 epilepsiapotilaille ja Taulukko 3 kaksisuuntaisen mielialahäiriön potilaille.

    b) Hormonaalisen ehkäisyvalmisteen aloittaminen lamotrigiinia saavalle potilaalle, joka ei saa lamotrigiinin glukuronisaatiota indusoivia tai inhiboivia lääkkeitä:
    Lamotrigiinin ylläpitoannosta voidaan joutua nostamaan jopa kaksinkertaiseksi potilaan yksilöllisen kliinisen vasteen perusteella (ks. Varoitukset ja varotoimet sekä Yhteisvaikutukset)

    c) Hormonaalisen ehkäisyvalmisteen käytön lopettaminen potilaalla, joka saa lamotrigiinia ylläpitoannoksin mutta ei lamotrigiinin glukuronisaatiota indusoivia tai inhiboivia lääkkeitä:
    Lamotrigiinin ylläpitoannosta voidaan joutua pienentämään jopa 50 % potilaan yksilöllisen kliinisen vasteen perusteella (ks. Varoitukset ja varotoimet sekä Yhteisvaikutukset).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anni74 kirjoitti:

pitääkö paikkansa että hormonikierukka voi viedä lamictalista tehon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu