Nyt on pakko saada lisää vesivoimaa, ei auta mikään Ja Kemijärven katastrofin jälkeen Lappi kaipaa lisää työllisyyttä ja rahaa.
VUOTOS TULEE, VIHREÄT MENEE!
VUOTOS TULEE, VIHREÄT MENEE!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta uskon että järki se voitta siinäkin asiassa ja vimeistään ensivaalikaudella alkavat melkoiset rakennuspuuhat ilman vihreitä, toivottvasti nin käy! Kiitos Pekkarinen, olet mies asialla, joten jatka kaikesta huolimatta tiedotetta rakentamisen tarpeellisuudesta!
mikä ihme saa teidät kerta toisensa jälkeen tulemaan tälle palstalle urputtamaan..menisitte sinne Kepun palstalle, siellä voitte kehua Pekkarista ja muita allasfanaatikkoja.
Itsekkin tarvisin Zetorille vähän lisää töitä Kemijärveltä. Tämän lisäksi kaikki Suomen työttömät tai työttömyysuhan alla olevat nuoret voisi laittaa työllisyystöihin Kemijärvelle tekoaltaan valleja työttömyyspäivärahalla lapioimaan ja risuja raivaamaan tekoaltaan pohjalta. Valtio voisi vastineeksi tämän lisäksi tarjota majoituksen parakeissa ja ruuat soppatykistä.
Kannatetaan ajatusta, että ensi vaalikaudella viimeistään käynnistetään Vuotos ja kaikki loput hukkakäytössä olevat joet valjastetaan Suomessa. Esimerkiksi Teno-, Kitka- ja Oulankajoki tarjoaa Vuotoksen lisäksi runsaasti hyviä paikkoja ympäristöystävällisille vesivoimaloille ja tekoaltaille.
Tärkeää, että saadaan Suomen isänmaa taas pian itsenäiseksi ja irti Euvostoliitosta. Tämän lisäksi tärkeää, että Paavo Väyrynen saataisiin houkuteltua Suomen presidentin virkaan. Tällä tavoin itänaapuriin saataisiin luotua entiset hyvät suhteet ja Suomesta tulisi maailman johtava maa. Toivottavasti Väyrynen uhrautuu isänmaan edun nimissä pressan virkaan.
Kaikki iloiset ja pounaposkiset allastyöläiset voisivat tanssia kumiteräsaappaissaan lapioillansa taidokkaita liikkeitä tehden maakuntalaulujen tahdissa - kaikkien rakastaman ylipresidentti, prinssieversti Paavo I Suuren tahdittamana!
Ja koska Ainoan Oikean Puolueen, Kepun äänimäärä on jälleen ylittänyt 138.2 prosenttia saa jokainen onnellinen työläinen ikioman Paavo Suuren kuvan kotiparakkinsa seinälle - tuon ihaillun ja kunnioitetun Maan Isän jonka nimeä satojen tekojärvien kauniin ruskeat allot kuiskivat...
Hän kauppa-ja teollisuus ministerinä tietää mistä puhuu! Tuuli ja bioenergiat ovat pelkkää huuhaata!
Energiaa niissä on suurimpiirtein saman verran lehmän pierussa!
Enenmmän kuin arvaakaan, todellisuudessa.
Vedestä otettavissa ilmesesti yli 500 MW helposti. Jossa Vuotos allaskin mukana, helppoudessa.
Tai..helppo ja helppo. Mutta homma haskassa.