Kysymyksiä Prahasta

ensikertalainen

Olemme lähdössä joulukuussa viettämään pitkää viikonloppua Prahassa mieheni kanssa. Minkälaista säätä on odotettavissa? Kuinka pitkään on päivässä valoisaa? Onko Prahassa turvallista kulkea iltaisin/öisin?

Uloskirjautuminen hotellista on sunnuntaina klo 11 ja lentomme Suomeen lähtee vasta kello 19. Onko mitään ideoita, miten tuon ajan voisi viettää parhaiten? Matkalaukkua kuitenkin joutuu kuljettamaan mukana.

Ja sitten vielä tyhmääkin tyhmempi kysymys: lennämme ensi Oulusta Helsinkiin ja sieltä Prahaan. Jos teemme lähtöselvityksen molemmille lennoille jo Oulussa (tai mahdollisesti internetissä edellisenä iltana), niin meneekö laukut suoraan toiseen koneeseen?

Kiitoksia avusta!

7

5959

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensikertalaiselle

      Pimeä tulee joskus 5:n jälkeen. Kelit voivat olla ihan mitä vaan, voi olla päivällä 10 tai pikkupakkasta, aurinkoa tai sadetta/lumisadetta. Kunnon talvivaatteet mukaan vaan, sillä talvi on kostea ja kylmempi kuin mitä mittarin mukaan voisi olettaa. Praha on turvallinen kaupunki, myös yöllä.

      Eikö hotellissanne ole laukkusäilytyshuonetta? Eihän niitä kapsäkkejä nyt sentään mukana tarvi päivää raahata. Miten sen päivän sitte viettää? No, kuten kaupunkilomapäivän muutenkin! Eihän sitä muutenkaan hotellihuoneessa lomaa vietetä.

      Jos molemmat lennot ovat samalla yhtiöllä, laukut menee automaattiseti perille, kun lähtöselvityksessä vain muistaa antaa jatkolennon tiedot.
      Mukavaa lomaa!

    • Gillian

      Olimme Prahassa lokakuun alussa ja paluulentomme lähti myöhään iltapäivällä. Nukuimme tavallista pidempään, kävimme aamiaisella ja luovutimme huoneen mahdollisimman myöhään. Matkatavarat jätimme hotellin säilytykseen. Kävelimme puistoissa ja kävimme mm. Kampan saarella olevassa museossa eli taidenäyttelyssä, jossa silloin oli mm. Andy Warholin töitä. Kävimme jossain vaiheessa syömässä ja lähdimme lentokentälle (julkisilla eli metrolla ja bussilla).
      Vastaavia museoita Prahassa riittää. Jos ette ennen lähtöpäivää ole menneet ns. Eiffel-tornille mäkeä kiipeävää rataa pitkin, tehkää se silloin. Siinä lähellä on myös ravintola (luostarin alueella, kellarissa), jonka nimi on suomeksi helvetti. Siellähän on ihan pakko käydä edes kerran. Ruoka näytti hyvältä ja oli paljon edullisempaa kuin keskustassa.
      Osta tai lainaa kirjastosta matkaopas, kyllä sieltä tekemistä löytyy.
      Sitä paitsi mm. Prahan linnan juurella pikku kujilla on tosi viehättävää, vähän turisteja ja silloin tällöin pieniä kahviloita.
      Jos ostatte muutaman päivän voimassa olevan julkisen liikenteen kortin, voisitte ajella jollakin raitsikalla lähiöön. Prahassa on vanhoja rakennuksia valtavasti. Voi ajella ratikalla lähes tunnin ennen kuin alkaa tulla uutta rakennuskantaa. Sodan aikana Prahaa ei pommitettu montaa kertaa.
      Meidän kokemuksemme mukaan Prahassa on täysin turvallista. Emme liikkuneet öisin emmekä humalassa. Söimme illallisen ja sen jälkeen on aivan tattis, koska ruoka on niin raskasta. Taskuvarkaita on syytä varoa, kuten kaikissa suurkaupungeissa.

      • Gillian

        aivan Kaarlen sillan juuressa, länsipuolella. Siellä ei ole sillan ruuhkaa eikä markkinatunnelmaa, vaan kaunista ja rauhallista.


    • käynyt

      Kyllähän prahassa on iltasella ja yöllä aivan yhtä turvallista liikkua kuin suomessakin,kun muistaa ettei ole perseet olalla..Itse olin siellä yksikseni eikä ollut yöelämässä mitään pelättävää,toki vaclavin aukiolla oli muuta huumediileri kamaa kauppaamassa,mutta tajusivat kyllä heti,kun sano ei kiitos.Joo ja hotellissahan on aina matkalaukuille säilytystila,niin myös Prahassa,joten vika päivästäkin voi ottaa kaiken irti.
      Matka kohteena pidin Prahasta erittäin paljon.

      • pelästynyt

        oon käyny Prahassa muutaman kerran, ja aina mun rahat on nussittu!


      • Pirre
        pelästynyt kirjoitti:

        oon käyny Prahassa muutaman kerran, ja aina mun rahat on nussittu!

        Mullekin kerran noin tehtiin. Kivaa oli :)


      • olen
        Pirre kirjoitti:

        Mullekin kerran noin tehtiin. Kivaa oli :)

        viettänyt lukuisia öitä humalatilassa kaveriporukalla prahan kaduilla:) Voin todeta , että täysin turvallista. Miliisejä liikkuu myös yöllä kaduilla kävelemässä, joten turvallinen kaupunki kyseessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1291
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      647
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      49
      427
    18. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe