Olimme vaimoni kanssa viime kesänä kroatiassa Solaris nimisellä naturistialueella. Siellä oli noin 3000 kaiken ikäistä ja näköistä henkilöä kaiket päivät ihan ilkosillaan ja henkilökunnan tunsi vaattesta. Alueella oli 3 ravintolaa ja supermarket sekä myyntikojuja. Vasta illalliselle pukeuduttiin. Kokemus oli loistava, porukka avointa ja lienee ainoa paikka Euroopassa, jossa voit uimarannalla jättää koko omaisuutesi kassissa kivelle, eikä ole huolta häviämisestä. Olimme kokeeksi vain 3 yötä - kaikki ihmettelivätkin miksi niin vähän. Ensi vuonna menemme Valalta -nimiselle alueelle, joka on kuulemma paras ja niin suosittu, että kuukausi sitten alkoi olla jo rajallisesti kämppiä, lisäksi on vielä kolmas alue. Yllättävää oli, että "vapaamielisiä" skandinaaveja en löytänyt kuin yhden ruotsalaisen. Pääryhminä olivat Kroaatit, Slovenialaiset, Hollantilaiset, Italialaiset ja Saksalaiset, ehkä tässä järjestyksessä. Suosittelen.
Todellista naturismia
vasta nyt löytänyt
281835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
HIRVEE PAIKKA! KAMALAA, kun HENKLÖKUNNALLA ON VAATTEET päällään NAKUALEELLA.
KYLLÄ tuollaisella alueella KAIKKIEN ON OLTAVA EHDOTTOMASTI alasti.
SIELLÄHÄN HENKILÖKUNTA KYTTÄÄ tavallisia asiakkaita VAATTEITTENSA ALTA.
Johan siellä KAIKKI ALASTOMUUSNAUTINTO kuolee, kun seassa pomppii VAATTEET PÄÄLLÄ olevia PERVERSSEJÄ henkilökunnan edustajia.
EI kukaan VOI sydämestään SUOSITELLA tuollaista paikkaa.
KAIKKIEN ON EHDOTTOMASTI OLTAVA ALASTI, jos paikkaa aikoo sanoa suosituksi. Tuollahan EI KUKAAN VOI nauttia alastomuudesta, ei omastaan, eikä edes toisten alastomuudesta. Naturistipaikassa PITÄÄ KAIKKIEN OLLA ALASTOMANA.
Muista ostaa varastoon jos apteekki menee lakkoon!
Saa niistä silti pillereitä.
Niinpä niin
Koita hyväksyä ruumiisi, tuskin olet 18 tai olen huolestunut. Mene saunaan hihittämään alastomuudelle. Juuri tätä tarkoitin "vapailla suomalaisilla" Yleensä töissä on vaatteet päällä, miten sinulla. Lomalla taas itsensä hyväksyvät voivat olla alasti.
Mitä tarkoitat? Onko hyvä, että henkilökunta erottuu vaatteistaan, vai pitäisikö heidän olla myös alastomina?
Kerro totuus?
Ihan hyvä ois että oisivat alasti. Erottumiskeinoja on muitakin kuin vaatteet esim. käsivarsinauha tai päähine.
Buah hah haa hah HAAA! ;-)
Tai sitten ehkä sopiva pyyhe vois olla ihan hyvä asia
Vaan kun EI OLE
Buah hah haa hah HAAA! Pyyhkeesen kietoutuminen on osa saunakulttuuria, vaikkakin vain pienen vähemmistön harrastus.
Kyttääjiä pyyhkeet ottavat päähän ja saakin ottaa.
Buah hah haa hah HAAA! Buah hah haa hah HAAA! Buah hah haa hah HAAA! Buah hah haa hah HAAA!
Saat SAIRASTA mielihyvää pyyhkeenkäytöstä saunassa ja sillä että saat siten pilattua muiden saunanautinnon ja nakuelämyksen
Saunasta saa saunanautinnon, pyyhe on vain SUOJA häiritsevää KYTTÄÄMISTÄ vastaan.
Kukaan ei voi nauttia saunasta, jos lähellä on tunkeileva kyttääjä, jonka kyttääminen ahdistaa ja alistaa henkisesti katselun kohteeksi joutuvan ihmisen.
Kyttääminen on SEKSUAALISTA HÄIRINTÄÄ ja HENKISTÄ VÄKIVALTAA. Kyttääjä on SAIRAS ihminen, joka PITÄISI OHJATA pikaisesti HOITOON.
Kukaan ei voi nauttia saunasta, jos lähellä on pyyhehyypiö, jonka pyyhkeenkäyttö ahdistaa ja alistaa henkisesti saunassa alasti olevan ihmisen.
Pyyhkeen käyttö saunassa on TERRORISMIAja HENKISTÄ VÄKIVALTAA. Pyyhkeenkäyttäjä on SAIRAS ihminen, joka PITÄISI OHJATA pikaisesti HOITOON.
Kerro tuosta kylpylän henkilökunnalle, kun näet seuraavan pyyhkeen kylpylän saunassa.
Okei
Takaan että et uskalla keroa, kun PELKÄÄT leimaantuvasi kylpyläkyttääjäksi.
Mutta tee se VALITUS pyyhkeenkäytöstöä kumminkin, sillä näin saat itse kokea, että tuollaiset valittajat saavat porttikiellon kylpylään kyttääjänä.
Siitä saat olla AIVAN VARMA!
Tarkoitus lienee keskustella naturismista, ei estoista ja miksi ei voi olla alasti. Suomalaisille se lienee vaikeaa.. Mielenkiintoista isovanhempamme ovat yhteissaunoneet.
voi lapset
Juri Kroatiasta olen muutenkin kuullut hyvää, olin itse muinaisen Jugoslavian aikaan Dubrovnikissa jossa jo silloin oli nakuranta, ihan muakavaa silloinkin. Mutta siitä on tosin aikaa jo yli 20 vuotta...
Muinaisella Jugoslavialla on pitkä naturistiperinne, nykyisin taitaa juuri Kroatia olla suosituin. Muistan aikoinaan että joku täkäläinen matkatoimisto järjesti erityisiä naturistimatkoja. I
Ei tarvitse valmismatkoja , esimerkiksi Ryanairilla tai Blue1 Milanoon, siitä Junalla 3 tuntia Ventetsiaan ( 50 euroa) ja 2, 5 tuntia laivalla Poreciin (90 euroa kesällä) kolme yhteensä noin 10.000 aluetta on 20 km säteellä. Itse lennän kesällä ryanairilla 150 euroa edes takaisin. Googlaa naturist croatia. Nuo lapset jotka kommentoi tuossa voivat mennä saunomaan ja hihittämään.
muutaman kerran kroatian saarilla käyneenä voimme suositella lämpimästi. Hvarin ja Krkn saarilla oltu. Istrian niemimaa ensi kesänä omalla autolla matkaamme.
Ei ikinä enää kroatiaan, siellä on todella huonot rannat minun lempi harrastusta ajatellen. Siellä ei ole oikestaan yhtään kunnon puskaa tai suojaa josta voisin napsia kuvia alastomista ihmisistä,tulisi äkkiä kesä ja pääsisin yyteriin kuvaamaan ai että on talvi iltoina katsoa näitä kuvia ja.........
Saat ihan vapaasti kytätä siellä Yyterin pusikoissa.
Varo kuitenkin, ettei omat mällisi lennä kameran objektiiviin, kun oikein innostut kuvaamaan.
Sitten talvi-iltoina r......ssa v.....aa, kun ei saa kuvista mitään selvää.
Tuosta löytyy kroatian paikat. Valokuvaaminen on muuten kielletty. Ehkä kuitenkin se keskenkasvuinen "henkisesti" kuvaaja pitää siellä yyterissä hauskaa. Voihan´siellä nähdä jopa TISSIN. Oikealla alueella niitä näkee tuhansia, eika tarvitse kuvata, mutta silmä lepää.
http://www.visit-croatia.co.uk/naturist/
Tuo valokuvaajana esiintynyt oli FEIKKI, joka yritti esiintyä toisten nimissä.
Itse ole kuvannut myös naturisteja siellä, missä valokuvaaminen on sallittua.
Suomessa voi valokuvata yleisellä paikalla olevia naturisteja kysymättä kuvattavilta yhtään mitään lupia.
Maailmalla on erilaisia säädöksiä valokuvaamisen suhteen ja täytyy tunnustaa, että Kroatian käytännöstä en tiedä. Joissain keski-Euroopan maissa täytyy kuvattavilta aina kysyä lupa valokuvaamiseen, mutta Suomessa tällaisia valokuvaamislupia ei tunneta.
Näköjään Kroatiassakin kuvataan nakuja, kenties luvan jälkeen tai ilman lupaa. Kuitenkin siellä kuvataan, tässä esimerkkejä:
http://www.cronatur.com/gallery/nt_gallery04.htm
eikös sun pitänyt olla nyt jossain päin mailmaa kuvaus keikal vai taasko puhuit paskaa taidat olla tämän palstan paskan puhuja numero yks äläkä kiellä ettetkö käy yyteris salaa kuvaamas sut on nähty ja susta ja sun lempi puuhist on todisteena valo kuvakin mielen kiintois olis nähdä miten kiermultelet siitä todisteest itses taas kuivill veikkaisin ett vetoisit ett se on kuva on feikki anna mun kaikki kestää no jatka sä sitä kuvaamist sielt puskan takaa
Mitä te nyt taas sekoilette tällä palstalla?
Tulin viime yönä etelästä kuvauskeikalta.
Lämmintä oli ja keikka onnistui hyvin.
-Vai että oikein Yyterin puskissa kuvaamassa?
-Oliko minulla vaatteet päälläni?
-Hame vai pitkät housut?
-Käytinko statiivia kuvatessani?
-Entä muita apuvälineitä?
Minä en kuvaa puskista, vaan siten että jokainen kuvan kohteeksi joutuva pystyy niin halutessaan poistumaan kuvausalueelta.
Hyvää joulun ajan odotusta Sinullekin.
Valokuvaaja Natu
Ps. Miksi ihmeessä valokuvaisin piilosta ja salaa, kun julkisella paikalla kuvaaminen ei ole edes kiellettyä? Huh huh!