Onko sinulla kokemuksia Bella 530 HT-veneestä? Olemme ostamassa tällaista venettä, jossa on 50hv moottori perässä. Kumpikin sekä vene että moottori on 80-luvulta. Mikä olisi sopiva hinta? Kiitos jo etukäteen!
Bella 530 HT, millainen vene, kokemuksia?!
Miksa
73517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Veneen hinta löytyy keltaisesta pörssistä tai vastaavasta, kannattaa vertailla sieltä!
Vene on hyvä kahden hengen retkivene sisävesille. Moottorin koko on ylärajoilla, sillä bella on pyöreäpohjainen ja ajo-ominaisuudet on huonot / vaaralliset yli 20 solmun nopeuksilla.
Kokonaisuudessaan hyvä ja tilava vene kokoluokassaan.
Olen eri mieltä. Tuohon veneeseen voi huoleti laittaa ainakin 60 - 70 hv moottorin. Isolla lastilla 50 hv ei riitä. Olen tehnyt paljon reissua Bella 450, siis tuulilasiveneellä ja 50 hv on siihen jokseenkin sopiva.
..tai ei sittenkään. Kyllähän sen 60-70 hv koneen siihen asentaa voi, mutta ajo-ominaisuuksista ei sitten kannata valittaa.
Bella 450 (v-pohja) on täysin eri vene kun 530, missä u-pohja. Sopiva kone on 20-30hv. Veneen ajoominaisuudet ovat aika huonot, mutta vene on tarkoitettu liikkumaan pienellä teholla (edullisesti).
20 hv menee bellallakin jo liian kituuttamiseksi. Järkevin teho on 30-40 hv.
http://www.venemyynti.net/home/index.html
Täältä löydät teknisiä tietoja. Isompaa konetta ei kannata laittaa, koska venettä ei ole tehty sitä varten. Liian isolla koneella voi syntyä vakavia vahinkoja niin veneelle kuin matkustajillekin.
Mulla on ollut bella 530 ht jo monta vuotta. Perässä on 50 hv mercury -89.
tilava ja toimiva vene kokoluokassaan
melkein koko veneen pituus on katettavaa kabiinia
- pyöreä pohja liukuu hyvin pienemmässä vauhdissa, mutta isommassa vauhdissa "ei meinaa kääntyä" helposti ja väärin kuormattuna kulkee helposti kyljellään
= 50 hv riittää hyvin, jos kone on terve. Isompaa en suosittele...nopeus kuormaa kestävällä välitykselleä noin 30 solmua. Matkaliussa polttoaineen kulutus on n. 12 litraa tunnissa.
= hyvä ja edullinen retkivene, johon mahtuu neljä aikuista ja pari muksua päiväretkelle ihan hyvin.