Nyt tuli tädille pulma, kun katsastus-setä ei löytänyt citikkaani(Bx turbo diesel -91)takajarruja! Tietäisikö kukaan mistä moinen johtuu,kun ei anna painetta taakse, vaikka korkeudensäätö on kohdillaan, jarrupalat ja hyd.pumppu uusittu, päävaraajan runko uusittu. Mielelläni ottaisin kaikki vinkit vastaan, jotta saisin moiseen pulmaan apua ja saisin vietyä uusinta katsastukseen.
apua tarviitaisiin
naisautoilija
7883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eihän vaan katsastussetä yrittänyt löytää takajarruja käsijarrulla?
Tarkennuksena vielä: Takapyörät eivät jarruttaneet ollenkaan? Olisikohan takajarrusatuloiden männät jumittuneet. Näin voi käydä vaikka jarrupalat olisivatkin uudet. Tietysti voihan olla niinkin että jarruventtiili on jumissa eikä anna ollenkaan painetta takapiiriin. Itse lähtisin kuitenkin ensin tarkastamaan että männät liikkuvat normaalisti.
Männät liikkuvat aivan normaalisti, joten on mahdollista että jarruventtiili on jumissa, kysyisin vielä, että onkohan suurikin homma korjata sellainen jumiutuma, kun on jo aika paljon mennyt euroja parissa kuukaudessa, pumpun,lämppärin,pallojen,päävar.runko,startti ym.laittoon, ja kun välillä tuntuu, että naisia vähän " jymäytetään " ostamaan uusia osia, vaikka kaikkia ei välttämättä tarvitsisi, mutta tietenkin nämä jarrut täytyy saada toimimaan, jotta voi katsastaa uudelleen.
Takajarrujen männät siis liikkuivat kampeamalla niitä kohtuullisella voimalla.
Kokeile vielä seuraavaa: Nosta auto vivusta yläasentoon ja jätä moottori käymään, tunkkaa kumpikin takanurkka vuorollaan ylös ja irroita pyörä, liitä jarrun ilmausnippaan sopiva letkunpätkä ja avaa nippaa varovasti samalla kun apuri painaa jarrua.
Jarrua painettaessa letkusta pitäisi tulla nestettä ihan reilusti, jos nestettä ei tule niin jarruventtiili lienee jumissa. Vielä kannattaa kokeilla tätä: Auto yläasennossa painele jarrua useita kertoja sen minkä jalkavoimat myöten antaa (huom. ilmausnipat suljettuna).
Ellei jarrut ala vieläkään toimia, on edessä jarruventtiilin vaihto. Periaatteessa tuon jarruventtiilin voi purkaa ja mahdollisesti rassata toimivaksi, mutta se vaatii osaamista ja ennenkaikkea "harrastuneisuutta".
Tuhannesti, tuhannesti kiitoksia neuvoista,teenpä poikani kanssa ohjeittesi mukaisesti ja ilmoittelen tuloksista.
Vika löytyi, ja jarrutkin, eli jarruventtiileistä toinen oli poikki ja toinen jumissa, nyt on vaihdettu ja oli yllätys kun kävin uudet ostamassa ja eivät maksaneet kuin kymmenen euroa, en tiennytkään, että citikkaankin saa jonkun osan noin edullisesti. Kiitokset vielä kerran ohjeista ja neuvoista.
Auto yläasentoon ja reippaita jarrupolkimen painalluksia (useita) joiden kesto 5-10 sek. Knoppitietona takajarrujen paine on sama joka on takajousituksessa l. paljon kuormaa paljon painetta/ vähän kuormaa vähän painetta. Nostamalla auton jousitus ylös menee jarruille maksimipaine. Toivotaan, että kaikki on muuten kunnossa.