minulla on nyt viikot 41 2 ja vauva ei ole laskeutunut tai kiinnittynyt. maanantaina olisi käynnistys edessä ja haluaisin kuulla synnytys kokemuksia sellaisilta naisilta joilla vauva ei ole laskeutunut lantioon ennen synnytystä. esim. onko käynnistetty, onko vauva loppujen lopuksi laskeutunut alas jne..? kaiken moisia ja erinlaisia kokemuksia kaipaisin. odotan esikoistani.
laskeutuminen/kiinnittyminen
tiltu00
3634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei, mulla myös 41 2 ja vauva ei ole laskeutunut eikä kiinnittynyt. Harmi ettei ole vastauksia tullut.
Miten he ovat neuvolassa suhtauduttu suhun? Mulle se on vähän sellaista "no katellaan, no odotellaan, onpa outoa.".jne sama juttu oli kun kävin sairaalaassa tutkimuksissa.
Onko sulla ollut supistuksia? entä limatulppa? Täällä ei ole tapahtunut mitään.
Olen sitten itse tutkiskellut vähän ja vauva ilmeisesti voi laskeutua vaikka minuutteja ennen synnytystä. Mutta hirmu yksilöllistä eikä oikeaa vastausta oikein ole.
Mutta riesoo tämä odottaminen kun ei tiedä. Tsemppiä meille! =)
Vauva ei ollut laskeutunut. Rv 41 6 alkoi miedot supistukset ja yliaikaiskontrollissa, joka samana päivänä, sanottiin et nyt lähdetään synnyttämään ja yritetään voimistaa suppareita. Vauva ei meinannut millään laskeutua! Sain epiduraalin ja odoteltiin tunteja synnytyssalissa oksitosiinitipassa, kalvoja ei voinut puhkaista kun vauvan pää niin ylhäällä, napanuoran esiinluiskahdusvaara. Sektiota jo ehdoteltiin, tulossa oli nimittäin iso vauva jota ei keinotekoisilla suppareilla ulos saada, kuulemma.
Onneks vauva sen verran tuli alaspäin et saatiin kalvot puhkaistua. Sit kestikin pari tuntia niin vauva syntyi, iso episiotomia tehtiin ja ponnistusvaihe oli helppo, 11 minuuttia.
Mitat olivat 4850g, 55cm ja päänympärys päälle 38cm joten epäilen että isosta päästä johtui kohdallani tämä laskeutumattomuus, en tietty ole varma kun en ole lääkäri...
Olen kuullut joka paikasta että toiset, kolmannet jne lapset eivät välttämättä laskeudu kun synnytyksessä vasta.
Nyt odotan kolmatta rv 37 ja vauva on laskeutunut. Tällä on ultran mukaan paljon pienempi pää kun edellisellä.
jos on useampi raskaus tämäkin on mahdollista ettei laskeudu.laskeutuu heti kalvojen puhkasun jälkeen ja supistuksten alettua.minulla ykssi käynnistys oksitoni tipoilla.kalvojen puhkaisu ei tunnu missään synnytys oli nopea tosin minulla ovat olleet kaikki aijemmatkin joita ei käynnistetty