Mikä elokuva tämä on: Suomalainen, oli tarina muutamasta 2-6 kaveria, jotka lähti amerikkaan,sekaantu huumeisiin. yhen tai pari söi krokotiili. Ajoivat jossain kohtauksessa rekalla. Ja kun lähtivät amerikkaan, yks kaveri teippas rahapaaluja itseensä. Olen nähnyt joskus, mutten muista nimeä. Haluaisin nähdä uudestaan.
Mikä leffa?
Hmm..
2234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ameriikan raitti. Ei ole vieläkään dvd:nä.
...Antti Tuurin samannimiseen kirjaan. Tuo leffa oli todella epäonnistunut verrattuna esim. Pekka Parikan ohjauksiin Pohjanmaa ja Talvisota - nuo kolme kirjaa muodistivat aikanaan Tuurin Pohjanmaa-sarjan, mutta päätti kirjoittaa vielä 10 vuotta myöhemmin saagalle päätöksen nimeltä Lakeuden kutsu, josta Ilkka Vanne teki ihan ok leffan.
Tuo Törhösen leffa on melko kaamea, eikä ainoastaan sen vuoksi, että toista pääosaa näytteli helsinkiläinen taksikuski.
Kuinkahan hyvä Ameriikan raitista olisikaan tullut jos sen olisi ohjannut vielä tuolloin voimissaan ollut Pekka Parikka (poistui keskuudestamme aivan liian aikaisin).
Onkohan Törhönen ohjannut yhtään hyvää leffaa? Millainen mahtaa olla Laurin uusin Raja 1918?