savun hälvetessä, tarkistan kytkennät

säätäjä.

no niin, nyt olis tekniikoille tehtävää.

minun pitäisi saada kaapeli modeemi, digiboxi ja kaapeli TV, sekä runko reititin kiinni siten että internet toimisi, mutta miten kytken kaikki piuhat ja kaapelit, vaadin asiantuntevaa neuvoa jotten mene sörkkimään aivan puuta heinää.

4

618

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sonera UP

      internet toimii kun kytket kaapelin antenni pistokkeesta modeemiin ja runko reitittimen kytket taas kyseiseen kaapelin kiinni, josta kytket kaapelit taas digiboxiin ja digiboxista skart- liitin televisioon.

      • sarakoosa

        uusimmissa taloissa ei ole enää antenni pistokkeita sillä nykyajan talot on jo kaikki kaapeli talouksia.

        jos säätäjällä ei ole pistoketta niin sonera UP:in neuvo ei pidä paikkaansa.


      • giga-antti
        sarakoosa kirjoitti:

        uusimmissa taloissa ei ole enää antenni pistokkeita sillä nykyajan talot on jo kaikki kaapeli talouksia.

        jos säätäjällä ei ole pistoketta niin sonera UP:in neuvo ei pidä paikkaansa.

        talo kuin talo niin aina löytyy antenni pistoke, mutta toki se voi olla joskus piilotettu paneelin taakse ja sen joutuu avamaan sadakseen pistokkeen käyttöön.


    • luigi

      kaapeli modeemi: kytket kaapeli modeemiin antenni kaapelin, siinä päässä on sellainen nipukka joka pitää saada kunnolla kiinni modeemiin, vatkaa sitä kunnolla ja rajusti jotta se menee hyvin kiinni.

      kaapeli modeemiin otat sähköt pistorasiasta joka tukee ehdottomasti tasavirtaa, älä laita sitä verkkovirtaan.

      digiboxin liität televisioon AUX_liittimellä, älä käytä skart johtoa sillä boxisi voi vaurioitua.

      televisiosta laitat kaapelin suoraan runko reitittimeen ja painat reitittimessä olevaa action painiketta heti,vaikka se olisikin vielä väriltään punainen.

      kaapeli modeemi kannattaa sijoittaa aivan tietokoneen lähelle jotta bitit kulkisivat verkko kaapelissa mahdollisimman lyhyen ajan.

      myös tietokone on syytä sijoittaa aivan antenni pistokkeen viereen ja myös televisio ja digiboxi olisi syytä olla lähellä tietokonetta.

      kun olet tehnyt nämä, niin älä avaa turhaan vielä konetta sillä sinun pitää irroittaa verkkokortti hetkeksi ja sen jälkeen mennä BIOSIIN ja disbloida yhteys.


      tee nyt ne ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      727
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      519
    3. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      472
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      470
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      419
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      92
      398
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      391
    8. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      353
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      352
    Aihe