Suomessa rikas valtio ja köyhät

Kunnat velkaantuvat jatkuvasti. Valtio rikastuu jatkuvasti. Mitähän tästä vielä seuraa? Tietysti kunnallisverojen reilu nosto ainakin. Ainakin valtion ja kuntien välinen vastakkain asettelu ei ole ohi!
171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tämä porvarihallituksen politiikka ei eroa edellisen Esko Ahon ja Iiro Viinasen porvarihallituspolitiikasta ja sillä on vain yksi päämäärä - Suomi konkurssiin. Porvareiden on helpompi pitää tavallista kansaa piuhoissaan, kun valtion kassa on tyhjä ja SDP joutuu taas valtion taloudemme vakauttamiseksi tekemään tiukkoihin raameihin kytkettyä talouspolitiikkaa. Tämä sopii porvareille, kuin nyrkki silmään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunnat! kirjoitti:

Kunnat velkaantuvat jatkuvasti. Valtio rikastuu jatkuvasti. Mitähän tästä vielä seuraa? Tietysti kunnallisverojen reilu nosto ainakin. Ainakin valtion ja kuntien välinen vastakkain asettelu ei ole ohi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu