kyselen vaan ihan silkasta mielenkiinnosta että paljonko teidän akvaariot on tullut maksamaan ja mitä ne sisältää?
itelläni on 63-litranen ollut ihan ilmanen, koska on saatu se mun enolta. onhan siihen lisäilty sitten ajan mittaan kaikenlaista, mm. uusittu kaikki tekniikka vähitellen ku vanhat on menny paskaks.
128-litranen makso sitte jonkun verran, itse akvaarion alumiinikehyksillä, hiekat, miekkakasvin, melalehtiä, lampun, pH-testin, jonkun tetran vihkosen, synnyttävien hammaskarppien synnytysaltaan ja lämmittimen sain kaverilta hintaan 600,-. siihen hankittiin sellanen kehikkojalusta joka oli jotain muutama sata markkaa ja sisäsuodattimen(taisi olla eheimin en muista mallia). siihen sitten hankittiin kasveja joitten hinnaksi tuli jotain satanen(aika iso kimppu vallisneriaa saatiin vanhasta pöntöstä) niin että lopulliset kustannukset oli siellä tonnin kieppeillä.
itelläni on 63-litranen ollut ihan ilmanen, koska on saatu se mun enolta. onhan siihen lisäilty sitten ajan mittaan kaikenlaista, mm. uusittu kaikki tekniikka vähitellen ku vanhat on menny paskaks.
128-litranen makso sitte jonkun verran, itse akvaarion alumiinikehyksillä, hiekat, miekkakasvin, melalehtiä, lampun, pH-testin, jonkun tetran vihkosen, synnyttävien hammaskarppien synnytysaltaan ja lämmittimen sain kaverilta hintaan 600,-. siihen hankittiin sellanen kehikkojalusta joka oli jotain muutama sata markkaa ja sisäsuodattimen(taisi olla eheimin en muista mallia). siihen sitten hankittiin kasveja joitten hinnaksi tuli jotain satanen(aika iso kimppu vallisneriaa saatiin vanhasta pöntöstä) niin että lopulliset kustannukset oli siellä tonnin kieppeillä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...varaamassa itselleni uudeksi kakkosakvaarioksi Puutorin akvaariosta (Turusta) 209-litraisen kulma-akvaariopaketin, johon kuuluu Fluvalin suodatin, valaisin ja valkoinen kaappi, sekä kotiinkuljetus ja parin vuoden takuu. Hintaa tuli yhteensä 2150 markkaa. Allas tuodaan ensi viikolla...NAM.
Kalaston suunnittelu on vielä vaiheessa.
ihmeessä, että mitä kaloja sinne laitat. :)
Itsellä kun ei ole tällä hetkellä tilaa hankkia kolmatta, niin on mukava kuunnella toisten suunnitelmia ja haaveilla itsekin. :)
Tilanpuutteen takia päädyin kulma-akvaarioon; vie yllättävän vähän tilaa: 209 litrainen vaatii 70x70 sentin alan, mahtuu loistavasti makkarin pieneen nurkkaan.
Akvaario oli lähes naarmuton ja suodatinkin toimi.. Lamppuja hankin kaverin kautta 2 kpl 150 cm pitkiä teollisuushalleihin tarkoitettua tupla loisteputkilamppuja, jotka oli vedenkestäviä (pleksimuovikuori päällä).. uutena maksoi yht. 350 mk loisteputket philips aquarelle*4. sitten kalathan maksoi jonkin verran ja nyt on tehokas suodatin haussa esim saksasta ( www.aquaristic.net ) josta saa Eheimit alle puolella siitä mitä suomesta... =) ...miksi maksaa turhasta?
Myin jollekin toiselle opiskelijalle alla kuvaamani laisen systeemin 800mk:lla. 5 vuotta käytössä ollut. Muutin toiselle puolelle Suomea, ja totesin, että aikaa ja rahaa palaisi akvaariota muuttaessa niin paljon , että parempi myydä ja ostaaaikanaan uusi, varsinkin, kun jouduin ensin menemään muutamaksi kuukaudeksi pienempään kämppään, johon allas, piano ja lapset eivät mitenkään olis mahtuneet.
Opiskelija oli ihan tyytyväinen, eikä minullakaan ollut kaupassa valittamista:) Opiskelijan sponsorina toiminut isäukko ei millään olis suostunut puhelinkeskustelun perusteella hankintaan. Mutta kun sain maaniteltua hänet poikansa kanssa katsomaan allasta, oli ukko hetkessä ylipuhuttu. Oli se sen verran upeassa kunnossa. Jaa, menihän siinä kaupan päälle kyllä vielä 80x40x25 (laakea ja matala) välseinillä 3 osaan jaettava kudetusallas, itsetehty, kuten myös loisteputkivalaisin. Siitä luopunen harmittaa hiukan, kun ei ole tullut uusia väsättyä.
Teetin oman altaani mittojen mukaan (n. 350l). Halusin siihen ehdottomasti kullanvärikseksi eloksoidut (matta) alumiiniprofiililistat (500mk lisähintaa vakiokehykseen nähden). Eheimin ulkosuodatin, valaisin ja muut romppeet, niin paketille kerty hintaa 2500mk. Sitten teetin puusepänliikkeessä muuhun olohuoneen kalustukseen sopivan ja taatusti tukevan pyökkiviilutetun kaapin (neljä ovea), kansilevy 30mm melamiiniviilulla, niin että kestää vettä, 1800 mk. Kaloihin, kasveihin ja ruokiin about tonni. Eli koko investointi päälle 5 tonnia.
Mutta onpa sitten toisaalta niin siisti (kun kasvitkin kasvavat erinomaisesti), että ei tarvitse kuunnella vaimon huomautksia olohuonetta pilaavasta rumiluksesta. (Tästäkin on kokemusta aiemmilta vuosiltani, jolloin rahatilanne sääteli hyvin tiukkaan harrastusta, ja esim. kaappi oli oma halvalla kyhätty viritys.)
on nyt 2 akvaariota, 200 l ja 340l
200l maksoi muistaakseni 1300mk johon tuli suodatin, 2 putken valaisin, kansilasit ja iso säkki hiekkaa ja ehkä jotain haaveja tms. en muista. Siihen ostin lämmittimen n.150mk, jonka myin myöhemmin pois, sitten uuden suodattimen Fluval4 joka maksoi 400mk ja jonka olen nyt siirtänyt isompaan altaaseen ja ostin tilalle Eheimin 2012 h.490mk. Myös molemmat kansilasit uusittiin kun edelliset hajosi. Sittemmin hommasin uuden tason eli 6 lecaharkkoa 16mk/kpl ja levy ja pehmuste jotka meillä jo oli. Tietty kaloja ja kasveja ja hiekkoja on osteltu ja kantoja ym. Altaassa on myös hiilidioksidinlevitin, n.150 mk ja siihen täytyy aina ostaa välillä uus pullo, 59mk. Olen myös ostanut käytetyn lisäloisteputkivalaisimen 247mk.
Joskus mulla oli n95 l allas jonka ostin 500mklla, siihen tuli jalusta suodatin, valaisin, kalat, kasvit ym. tavaraa. Suodatin hajosi ja ostin uuden, sittemmin myin koko akvaarion ilman 'sisälmyksiä'.
340 litrainen maksoi 3800mk (noin) ja siihen kuului Eheim ulkosuodatin 2226 massoineen, 2 putken valaisin putket, hiekka, jalustakaapisto ja kansilasit. Oikeasti paketti olis ollut n. 600mk kalliimpi mutta myyjälle sattui inhimillinen erehdys ja sain sen tuolla hinnalla. Sitten ostin hiilidioksidinlevittimen ja laitoin tuon Fluvalin sinne.
Seuraavaksi tilaan 75 litrasen mittatilauksena, hinta 405mk johon mulla on suodatin jo valmiina. Muuta en aio siihen hommata paitsi kalat ja joitain kasveja joita ei muissa altaissa ole. Valoksi tulee ainakin kokeeksi loistelukuvalaisin. Jalustaa en tarvitse.
Ostin 160 -litraiseni käytettynä 500 markalla, hintaan kuului itse allas, suodatin, valaisin,pH-testi, lääkkeitä, kasviravinne, hiekat ja jotain juurakoita. Rahaa upposikin sitten kasveihin (tähän mennessä n. 300-350 markalla, kaloihin (yli 300 markalla) ja testeihin n. 100 mk. Eli hintaa on tullut AINAKIN 1200 mk, vaikka veikkaankin tuon olevan alakanttiin.
Viime viikolla hommasin toisen altaan, käytettynä sekin: 60-litrainen suodattimella ja valaisimella 150 mk (huippuhalpa)! Hiekkoihin meni 30 mk, kasveihin 100 (siirsin osan isommasta akvaariosta) yleisvempeleihin (ilmapumpun letkua jne) pari kymppiä. Kaloihin ajattelin satsata n. 200 mk. Ja kaikki tämä yhteishintaan alle 600 markkaa!
ostin hiljan 180l akvaarion, tuli mukana 2 sisäsuodatinta, 2 loisteputki valaisinta, lämmitin, alus-kaappi, tuhottomasti kaloja &kasveja hiekat ruokaa ym. sälää. kaikki 900mk. ei kovin paha. ja sitten kysyisin vielä aluskaappien/kehikkojen hinnoista: paljonko suurinpiirtein tulis maksamaan sellanen metallinen "kehikko" 300l:n altaalle? entäs jos teetäis puukaapin?