Cipralexin annoksen nostaminen

Hei!

Oon syönyt puolisen vuotta Cipralexia 5 mg:n annoksena paniikkihäiriöön ja jännitystiloihin.
Puoli vuotta meni tosi hyvin, ilman minkäänlaisia paniikin tuntemuksia. Nyt tänä syksynä kuitenkin oon alkanut jännittämään tosi monia asioita, ihan arkisiakin ja saanut muutaman kerran paniikkikohtauksen.

Nostin sitten Cipralexin 5mg:sta 10 mg:aan ja oon nyt syonyt 10 mg:aa kolme päivää ja olo on ihan kauhea. Tuntuu kuin olisin pudonnut johonkin kuoppaan. Makaan vaan sängyssä, eikä ruoka maistu, vaikka olisikin nälkä... Johtuukohan oireet annoksen nostamisesta, ja onko vaan väliaikaisia?

Onko kellään ollut vastaavia kokemuksia Cipralexin annoksen nostamisesta?
2586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

joillakin aika pahastikin (Jokela), oireilu ei johdu itse lääkeaineen vaikutuksesta, nämä vaikuttavat serotoniinitasoon tuntien sisällä, vaan aivojen kemiallisen tasapainon muutoksesta joka ilmenee heijastusvaikutteina aivojen eri osissa vaihtelevalla viiveellä.

Ongelmia esiintyy yleensä käytön aloittamisen jälkeen, annostusta muutettaessa ja käytön lopettamisen jälkeen. Kestää yleensä joitakin viikkoja ennenkuin aivot sopeutuvat muuttuneeseen kemialliseen tasapainoon/epätasapainoon.

Äänestä

Sinuna juttelisin nyt kunnolla lääkärin kanssa.Tuo 5mg on ollut aika pieni määrä sinulla,nostaminen voi varmaankin aiheuttaa sivuoireita joksikin aikaa.Se kuoppaan putoaminenhan voi olla myös sairauden uusiutumisesta johtuvaa,lääkeannoshan on ollut pieni.Joka tapauksessa,jos olosi ei pian kohene,mene lääkäriin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimosai kirjoitti:

Hei!

Oon syönyt puolisen vuotta Cipralexia 5 mg:n annoksena paniikkihäiriöön ja jännitystiloihin.
Puoli vuotta meni tosi hyvin, ilman minkäänlaisia paniikin tuntemuksia. Nyt tänä syksynä kuitenkin oon alkanut jännittämään tosi monia asioita, ihan arkisiakin ja saanut muutaman kerran paniikkikohtauksen.

Nostin sitten Cipralexin 5mg:sta 10 mg:aan ja oon nyt syonyt 10 mg:aa kolme päivää ja olo on ihan kauhea. Tuntuu kuin olisin pudonnut johonkin kuoppaan. Makaan vaan sängyssä, eikä ruoka maistu, vaikka olisikin nälkä... Johtuukohan oireet annoksen nostamisesta, ja onko vaan väliaikaisia?

Onko kellään ollut vastaavia kokemuksia Cipralexin annoksen nostamisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu