Karate on hyvä laji!!!

Sdabed

Olen käynyt kolme vuotta karatea ja olen karateeseen eerittäin tyytyväinen. Suosittelen karatea kaikille! Olen notkistunut, minulla on räjähtävä voimakkuus kasvanu, kunto noussu jne...
Jotkut sanovat että karate on tappolaji, mutta sitä se ei ole. Karateessa ei harjoitella kättä pitemmällä hyökkäämään. Sielä harjoitellaan paremminkin puukon/aseen pois ottamista. Karate on itsepuolustusta varten. Esim Krav magaa voi sanoa paremminkin tappo lajiksi koska sielä harjoitellaan veitsi tekniikoita,(eli veitsellä hyökkäämistä) pamppu tekniikoita ja nyrkkeilyä siellä harjoitellaan paljon.

8

1619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TAPPOMIELESSÄ!

      Kyllä se on! Tappolaji! Karate! Se se on! Tappolaji!

    • Sika666

      Karate on hyvä laji, itse henkilöllä (=minä) on vihreä vyö Shotokan karatessa ja epämääräisen värinen vyö Kyokushin karatessa (se kai lähentelee ruskeaa). Krav Magaa en oo harjoittanut, mutta tuo oli uusi tieto et siellä harjoiteltais HYÖKKÄÄMÄÄN pampulla tai puukolla...? Luulin et siel opeteltiin lähinnä puolustautumaan sellaista hyökkäystä vastaan? Kuten useimmissa muissakin itsepuolustuslajeissa.

      Sdabed, saisko kysyä minkä tyylin karatea reenaat? Minä, kuten taisin jo mainita, oon reenannu Shotokan- ja Kyokushin -tyylejä.

      • Sdabed

        Minä harrastan Wado-ryu tyylisuuntaa.


      • seiken shukumine
        Sdabed kirjoitti:

        Minä harrastan Wado-ryu tyylisuuntaa.

        wado ryu=rauhan tie
        itse treennan gensei-ryuta
        gensei-ryu=kehon tie


    • ShorinDragon

      Samaa mieltä. Tosin korjaukseksi, että joissain tyyleissä esim. Kokusai Shorinjiryussa on myös kobudo eli asetekniikkaa.

      Mutta tämäkin ketju on tuomittu joutumaan nettiegoilijoiden hyökkäämäksi.

    • xxxxxxxxxxxxxxxxx

      Puhumattakaan escrimasta.

      • siksikin

        tottahan sitä pitää osata hyökätä että tietää miten puolustautua.

        Eiköhän tuo nyt ole ihan selkeä asia suuremmalle osalle.

        Mutta muuten olen samaa mieltä: karate on ihan ok laji jos sitä oikein ja oikealla asenteella harjoittelee.


    • seiken shukumine

      ööö.. karate on erittäin hyvä laji mutta kun puhut siitä että karatessa ei käytetä aseitaniin se ei aivan ole totta mä harrastan gensei-ryu karatea ja siinä harjoitellaan myös asetekniikoit esim sailla boolla ja nunchakulla. mutta ei mekään harjoitella niillä hyökkäämään meillä on myös paljon itsepuolustusta. enemmäkseen kun harjoitellaan aseilla tarkoitus on vain kunnon kohentamisesta ja tasapaino säilyttämisen oppimisesta karate on hyvä laji!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4492
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      122
      4177
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      45
      4142
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      175
      3354
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      60
      2643
    6. 180
      2604
    7. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2587
    8. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2582
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2459
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2132
    Aihe