"Miten suuret sakot on rapsahtanut? Missä on kaupunkisi pahimmat sakkorysät? Keskustele parkkisakoista."
Palstalla keskustellaan siis missä on saatu parkkisakko. Palstalla voidaan myös keskustella missä on saatu yksityisoikeudellinen valvontamaksu, mutta tämä palsta ei ole tarkoitettu yritysten syyttämiseen ja siihen, että spekuloidaan onko syntynyt sopimus yksityisen pysäköintivalvontayrityksen kanssa vai ei tai syyllistyvätkö kyseiset yritykset rikokseen. Ne kuuluvat eri palstalle.
Keskustelupalstat on tarkoitettu rakentavaa ja asiallista ajatusten vaihtoa varten.
Myöskin keskusteluissa ei saa:(Suomi24 keskustelun säännöt...)
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Esittää yksityishenkilöiden henkilötietoja ilman asianomaisen suostumusta
Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja.
-Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen useampaan kertaan tai jo kertaalleen poistetun viestin uudelleen postittaminen palstoille on kielletty.
Palstalla keskustellaan siis missä on saatu parkkisakko. Palstalla voidaan myös keskustella missä on saatu yksityisoikeudellinen valvontamaksu, mutta tämä palsta ei ole tarkoitettu yritysten syyttämiseen ja siihen, että spekuloidaan onko syntynyt sopimus yksityisen pysäköintivalvontayrityksen kanssa vai ei tai syyllistyvätkö kyseiset yritykset rikokseen. Ne kuuluvat eri palstalle.
Keskustelupalstat on tarkoitettu rakentavaa ja asiallista ajatusten vaihtoa varten.
Myöskin keskusteluissa ei saa:(Suomi24 keskustelun säännöt...)
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Esittää yksityishenkilöiden henkilötietoja ilman asianomaisen suostumusta
Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja.
-Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen useampaan kertaan tai jo kertaalleen poistetun viestin uudelleen postittaminen palstoille on kielletty.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Täällä puhutaan parkkisakoista, ei virhemaksuista, tilatun sopimuksen rikkomisesta tms.
Joten voit siirtää kaikki muuta paitsi parkkisakkoja koskevat aloitukset esim laku/rikos palstalle
säännöt vielä näitten "Suomi24 keskustelun säännöt" lisäksi.
Minusta tuntuu että haet tarkoituksenmukaisesti jotain mikä on sinua kohtaan vastenmielistä.
Eihän tässä mitään muutakuin tältäpalstalta vain lähtee tätämukaa tarkoituksenmukaisuus ja ketä kiinnostaa tietää että hesan keskustassa saa eniten parkkisakkoja onhan siihen jo selväkin syy ilman täälläkeskustelmistakin autojen paljous.
Toivonkin ylläpitoa puuttumaan jos täällä joku haluuaa omia sääntäjä palstalle.
väliintulo Sheriffiltä. Pitkään olen ihmetellyt eräitä keskustelijoita, joilla on fanaattinen kiihko vastustaa yksityistä pysäköinninvalvontaa ilman mittän järkevää syytä. Pitäisi näiden kiihkoilijoiden muistaa, että ainakaan vielä mikään oikeusaste ei ole tuominnut näiden yritysten toimintaa lain vastaiseksi.
Pysäköinninvalvontayrityksiä on myös verrattu valelaskuyrityksiin. Itse en keksi mitään yhtäläisyyttä näiden välillä. Valelaskutus on tuomittavaa, mutta laittoman pysäköinnin valvonta ja sanktiointi ei ole. Nämä viikkokausia tällä palstalla ruikuttaneet voisivat katsoa peiliin ja miettiä yhteiskunnan kehitystä. Hikäilemättömästä pysäköinnistä on tullut "saavutettu etu" monilla alueilla, mutta onneksi siihen on nyt keksitty lääke.
ajattelematon kun kirjoittelet omia totuuksia tänne.
>"Hikäilemättömästä pysäköinnistä on tullut "saavutettu etu" monilla alueilla, mutta onneksi siihen on nyt keksitty lääke. "
On tosiaan tyhämää julistaa kyseistä juttua, jos esimerkiksi Myyrmäessä on pysäköintialueitten käyttöaste kokoajan vajaa, niin ei voi puhua väärin pysäköinnistä jos sinne joku pysäköi puoleksitunniksi ja vahingossa jättä kiekon laittamatta.
No ainahn se kauppias tässä häviää asiakkaan joka ei enää toiste tule asiakkaana koko kauppakeskukseen.
Hyvä esimerkki täällä onkin jo koko kauppakeskuksen kuihtuminen joten maalaisjärki ehkä olisi paikallaan, kun jonkin yksittäisen yhtiön ajattelemattomuus.
Todella asiaton väliintulo. Ja nythän ko. kaveri on sitten työtön, jos ei tätä serihvin hommaa lasketa mukaan... Ja Se ihmelääke on nyt todettu laittomaksi.
Valelaskutustahan se näiden yritysten suorittama toiminta onkin. Itse sain ensimmäisen "laskun" suoraan karhukirjeenä. Kysyessäni karhuajalta mikä juttu tämä on, niin sain vain vastauken että autoni olisi ollut parkissa siellä silloin ja silloin. Vaatiessani todisteita ei mitään kuulunut. Paitsi aina vain uhkauksia ja kovempia maksuja. Jos autoni oli ko. paikassa, niin minä en asiasta mitään tiedä. Maksaisitko sinä minun kauppalaskuni, jos vain lähettäisin sinulle laskun ja väittäisin karhukirjeiden myötä, että sinä olet ostokset tehnyt? Mitään todisteita, mitään yhteyden ottoa "asiakkaaseen" ei näiden firmojen mielestä tarvitse tehdä. Todella välinpitämätöntä ja törkeää. Missä on MINUN oikeusturvani? Ei missään ja senkin tähden luokittelen nämä firmat huijauslaskujen kirjoittajiksi.
Jos ennen ajattelinkin että hyvä juttu on tuollainen toiminta, niin omakohtaisten kokemusten jälkeen totean että Luojan kiitos että saatiin upea tuomio ko. firmoille. Ahneella on sellanen loppu....:) Olisitte vaan lypsäneet kaikesasa hiljaisuudessa niitä maan matosia jotka teille rahaa "lahjoittivat"... Nyt se ei enää onnistu. Suomen lakia kun ei edes hovi pysty muuttamaan. Siihen tarvitaan eduskunta...
Ei eräiden yhtiöiden mollaus tahi haukkuminen ole sääntöjen mukaista, mutta "spekulointi" ao. yritysten toimintatavoista ja laillisuudesta kuulunee tällekin palstalle, harjoittavathan ne pysäköinnin"valvontaa". Sama pätenee myös, lailiisiin pysäköinnin virhamaksun antajiin.
Toki lakipalstalla voi ja saa taittaa peistä, mikä on lakien mukaista, mikä ei.
Ei sensorin homma herkkua ole, mutta tietyä joustoa pitänee olla, ennenkuin "ampuu alas" jonkin keskustelun. Taannoinhan eräs "seriffi" meni vaihtoon, kun ao. henkilö alkoi pitää palstaa "oman katsomuksensa" foorumina.
Jos halutaan miettiä sitä onko yksityisen pysäköintivalvonta yrityksen kanssa syntynyt sopimusta kirjoittakaa palstalle:
Laki&Rikos/Laki
Valitse oikea palsta aiheellesi. Viestit jotka eivät mitenkään liity palstan aiheeseen poistetaan tai siirretään oikeaan paikkaan.
Keskusteluja käydään keskustelijoiden omalla vastuulla.
Näin tämän pitäisi toimia. Kiitos siitä että lopulta kerroit mille palstalle nämä tänne kuulumattomat jutut kuuluisivat.
...täällä siis haukutaan yhtä sun toista asiaa, kun ei mene sääntöjen ja lain puitteissa.
No entäpäs tämä, kun itse terrorisoitte tätä palstaa jatkuvalla syötöllä uudelleen laittamalla asian joka on kerran poistettu palstalta.
Luin itsekkin tuossa Suomi24:n sääntöjä ja nyt nämä viestin palstalle monistajat itse rikkovat sääntöjä.
Aika mielenkiintoista!
Tuskinpa tämäkään viesti täällä kauaa on, kun rohkenen käyttää näppäimistöä johonkin muuhun kuin sen kertomiseen, missä joku on saanut parkkisakon.
Kun tämän palstan keskusteluja seuraa, voi todeta, että lukijoita kiinnostaa pääsääntöisesti yksityisen pysäköinninvalvonnan (=sakkofirmojen) toiminnan laillisuus tai laittomuus. Ei täällä juuri keskustelunavauksia ole ollut siitä, missä on parkkisakko saatu tai kuinka suuri se on ollut.
Jos Eniro toimisi kuten markkinataloudessa kuuluisi, se antaisi palstan keskustelun muotoutua sellaiseksi, että lukijoita olisi mahdollisimman paljon. Tällöin palsta olisi myös mainosvälineenä kiinnostavampi.
Palstalla on mielestäni ollut huomattavasti laadukkaampaa keskustelua kuin esimerkiksi Liikenne-palstan keskustelu. Sielläkin sensuuri yrittää poistaa palstalta erään ei-toivotun keskustelijan, ilmeisen huonolla menestyksellä. Ero on kuitenkin se, että täällä puhutaan perusteltua asiaa, kun taas liikennepalstalla on puhuttu lähinnä roskaa.
No, sheriffin kunniaksi täytyy todeta kuitenkin se, että hän on nyt ilmoittanut, että pohdintaa sakkofirmojen toiminnan laillisuudesta saa käydä, kunhan se käydään laki-palstalla.
Mielenkiintoista. Vertailukohdaksi voisi ottaa "Lainat ja velka"-palstan. Kyseinen palsta on näkyvillä sekä ryhmissä "Talous" että "Laki". Lainapalstalla on keskusteltu niin lainojen marginaaleista kuin lamavelallisten epäoikeudenmukaisesta kohtelusta. Siitä huolimatta mikään pankki ei ole pistänyt palstalle omaa mainostaan ja vaatinut hävittämään keskustelut siitä, onko pankilla oikeus myydä lamavelallisen asunto pakkohuutokaupalla vai ei.
Kehitysehdotuksena ehdotan Enirolle, että Eniro tunnustaisi sen, että lakiasiat kiinnostavat tämän palstan lukijoita ja linkittäisi "Parkkisakot"-palstan myös lakiotsikon alaisuuteen. Vaihtoehtoisesti palstan voisi myös siirtää sinne ihan kokonaankin, sillä itseäni ei ainakaan kovin paljon kiinnosta keskustella siitä, saako Mannerheimintiellä pysäköintivirhemaksua 40 vai 50 euroa.
Niin. Mistäköhän johtuu, että Suomi24-palstaa ei ollut mainittu esimerkkinä aktiivisesta kansalaiskeskustelusta parkkisakkoasian tiimoilta, kun Kuluttajavirasto teki aloitteen oikeusministeriölle?
missä sitten olisi tarkoitus keskustella yksityisoikeudellisista pysäköintivirhemaksuista jos ei täällä?
Palstalla kuin palstalla, myös tällä, tahtoo ihmisiltä unohtua se fakta että sananvapauteen kuuluu aina myös vastuu.
Sananvapaus ei koskaan tarkoita hillittömyyttä. Sananvapaus on hiukan eri asia kuin mielipidevapaus.
moraalisaarnojesi kanssa.täällä ei ole järkevästi kirjoiteltu ikinä.miksi pitäisi siihen alkaa nytkään.
hallitse
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000477