Pesettekö myös uudet pinnasängyn reunasuojukset ennen käyttöönottoa?
Hullu kysymys,mutta...
Valmistautuva
7942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä mä oon ihan kaikki pessyt...
Kaikki vauvan tekstiilit olen pessyt, kuten myös vaunujen ja sitterin tekstiiitkin.
En aikonut pestä pinnasuojaa, vaunujen, turvakaukalon ja sitterin tekstiilejä..
olette löytäneet kivoja reunasuojuxia?
etsin ja etsin ja nätit tosi hintavia.
En tosiaan ole pessyt. Paitsi niistä pinnasuojuksista, jotka olen ostanut käytettynä. Eikä käynyt mielen vieressäkään pestä uusien vaunujen tekstiilejä, turvakaukalon tai sitterin tekstiilejä. En myöskään pessyt pakkauksen toppapukua tai muitakaan uutena ostamiani vauvan toppapukuja tai ulkopukuja. Sisävaatteet olen pessyt ennen käyttöönottoa jonnekin tuonne 10kk ikään asti ehkä.
Lakanat ja pyyhkeet pesen aina, oli ne aikuisten tai lasten, ennen käyttöönottoa.
Mutta on kyllä mielestäni ihan turhaa hysteriaa jo tuo. Toiset eivät voi pestä vauvan vaatteita samassa koneessa omien vaatteidensa kanssa, joka myös kuuluu mielestäni samaan liioittelun sarjaan. Eri asia jotkut todella likaiset vaatteet, esim. työvaatteet. Mutta normikuteet niin voi pestä vauvan vaatteiden kanssa samassa.
Ja kolmatta odotan siis ja ihan näin olen tehnyt jo esikoisen kohdalla.
Minä en ole pessyt pinnasuojuksia enkä toppahaalareita. Minulle ovat viisaammat sanoneet, että ainoastaan iholle tulevat vaatteet on syytä pestä.
Raskausajan valmennuksessa nuori neuvolantäti oli sitä mieltä, että tosiaan vauvan vaatteet pestään erillään. Tämä jäi mieltäni askarruttamaan. Minä olin ainakin ajatellut pestä ihan koko perheen pyykkien kanssa, paitsi en tietysti miehen työvaatteiden ja ulkoiluvaatteiden kanssa. Ajattelin jutella tästä oman neuvolatätin kanssa, joka on ollut alalla yli 30 vuotta. Hän on niin monessa asiassa eri mieltä näiden uusien hoitsujen kanssa. Hänen mielestä asioista vauhkotaan ihan liikaa. Tiistaina kuulen hänen mielipiteensä.
en minäkään pese pinnasuojuksia enkä sitteriä enkä vaunuja..enkä kaukaloa.. Eihän pikkuista voi viedä uloskaan ilman hengityssuojaa..
Luulen että se suositus että vaatteet pestään erillään on sen takia tullut että aika usein käytetään pesuaineita ja huuhteluaineita missä vahva tuoksu ja muutenkin vahvoja. Meillä joudutaan pesemään erikseen vaatteet näin alussa sillä mies on metallialalla ja vaatteista irtoaa metallipölyä.
No jatkossa teen kyllä niin että pesen ne työvaatteet erikseen ja muut vaatteet menee vauvan vaatteiden kanssa.
Mutta jokainen tekee niin kuin tuntuu, mun puolesta saa pestä mitä vaan jos tuntuu paremmalta. Pitäisi vaan muistaa että LIIAN puhdas koti ei ole hyväksi.