Järjestelmän vapaaprosessi

Kun avaan koneen, se käynnistyy hitaasti kaiken suorittimen tehon ja muistin vie Järjestelmän vapaaprosessi. Mikähän moinen lienee ja en ole aikaisemmin tälläistä hitautta huomannut.
35623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koneesi hitaudesta en tiedä. Vapaaprosessi on prosessi joka sammuttaa prosessorien tarpeettomia osia ja tekee muuta sen sellaista. Sen kuuluu olla lähes 100% silloin kun koneella ei tee mitään, eikä se hidasta koneen toimintaa.

Äänestä
  • ei varsinaisesti tee mitään, koska se kertoo vain kuinka paljon koneen resursseja on vapaana.

    Alkuperäiselle kysyjälle: onko tehtävienhallinnan tehtävät listalla jokin muu ohjelma, jonka muistin- tai prosessorikäyttö on korkea?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pimuli75 kirjoitti:

Kun avaan koneen, se käynnistyy hitaasti kaiken suorittimen tehon ja muistin vie Järjestelmän vapaaprosessi. Mikähän moinen lienee ja en ole aikaisemmin tälläistä hitautta huomannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu