Loistava elokuva - aivan huippu!!!!
EDES yliopisto-opiskelijat, saatikka ammatisotilaat, KUKAAN ei pidä vasikoita minään!
Ei minäään!
Pelkkää kuonaa!
Voi George parka, isin helmoissa itkua vääntämässä...
EDES yliopisto-opiskelijat, saatikka ammatisotilaat, KUKAAN ei pidä vasikoita minään!
Ei minäään!
Pelkkää kuonaa!
Voi George parka, isin helmoissa itkua vääntämässä...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos olisin nuoruuteni voimissa toisin tälle palstalle liekinheittimen!
Dressmannien rintataskuissa piilottelevat vasikanteurastajat olisivat hämmästyneitä, koska ymmärtäisivät ettei isillä ole helmoja. Savun hälvettyä puhuisimme mehiläisistä ja kukista, puberteetista ja pipseistä.
Lienee totata, että tuo vasikointi on sellainen yleismaailmallinen juttu... ihan niinkuin missä tahansa päin maapalloa, missä tahansa exoottisimmassakin kulttuurissa fyysinen voima herättää kunnioitusta, niin myös aivan kaikkialla pätee se sääntö, että kukaan ei pidä kantelijasta.
Itselläni on ikäviä kokemuksia lapsena, kun en oikein tajunnut näitä kirjoittamattomia sääntöjä ja kaksinaamaisuutta, joita kulttuurimme säätää poikalapsille. Toisaalta huudetaan: ole tottelevainen ja kiltti, toisaalta kuitenkin odotetaan että poika tekee sääntöjen vastaisesti koska "pojat on poikia". Tietyiltä yksilöiltä (minulta) sekoaa pää tällaisen kummallisen venkoilun kanssa, koska ajattelen selkeästi - onko se synti? En lapsena koskaan tajunnut tätä kaksinaamaista, omituista kulttuuria jossa asioita ei sanota suoraan, ja minulle huusi kerran opettajakin naama punaisena "MINÄ EN PIDÄ KANTELIJOISTA!" koska olin kertonut nähneeni potkimista välitunnilla - en edes tajunnut miksi minulle huudettiin ,yritinhän vain tehdä oikein, niinkuin oli käsketty...
Verkostomarkkinointia harkitsevat saivatkin nyt ylälinjalta selkeän viestin. Homma on rikollista. Rikolliseen toimintaan puuttumista ei pidetä arvokkaana. Jos siis sinulla on tietoa Ulvilan surmatapauksesta, pyramidipeleistä tai vastaavista, niin pidä turpasi kiinni.
Wincapitaan on liittynyt ihmeellistä porukkaa, eivät ymmärrä ettei klubin asioista huudella täällä palstoilla. Kuitenkin porukka käy kirjoittelemassa koulujen, kirjastojen ja nettibaarien koneilla tänne palstalle liikesalaisuuksia.
Vasikka on vasikka vaikka wessanpytystä vetäisi.
Teillä kioskinkääntäjillä ja katupahoinpitelijöillä sidosryhmäpalautetta kutsutaan vasikoinniksi. Rehellisessä liiketoiminnassa sana on tarpeeton.
Kaikille vasikoille!
Eikös meillä ole MOVEssa jo valmis CARHU-kopla tällaisiä heittiöitä varten!Aseetkin on jo valittu!
tavataanko aamuncoitteessa?
t.ricoh on riskillä ruma.
Katsele vaan niitä elokuvia.
Ei siinä mitään, hyvä leffa.
Tervetuloa reaalimaailmaan ja normaaliin sijoituselämään.
Markkinatalodessa tapahtuu.
Vasikointi, eli kantelu, eli Poliisille puhuminen
EI OLE hyväksyttävää missään tapauksessa:
Murhassa
Varkaudessa
Pahoinpitelyssä
Petoksessa
Liiketoiminnassa
Leikissä
Todessa
Urheilussa
Dopingissa
Ei koskaan, ei missään!
Poliisi saa itse tehdä oman työnsä.
Jos se tekee työnsä hyvin, homma on ok.
Apulaiset, eli vasikat, ovat kapisia koiria!
Rottia laivassa!
Ja sitten tulee se säälipuheenvuoro:
"Entäs lastenraiskaajat pedofiilit?"
Eikö - meinasit jo kirjoittaa?
Vai mitä?
Ei sellaisessa tapauksessa Poliisia tarvita!!!!
Jokainen kunnian mies hoitaa omaan lapseensa kohdistuvat tuollaiset asiat HETI ITSE!
Siinä ei kukaan ehdi kissaa sanomaan kun tapahtuu jo!
Eikö niin?
Vai voisitko vain olla tyynenä kotisohvalla:
"Kyllä Poliisi hoitaa..."
Ja sitten luet iltapäivälehdistä:
"...pedofiili tuomittiin 1v2kk vankilaan..."
Se tarkottaa istuttavaa 7kk!!!
7kk muka kuittaa jotakin - ja paskat!
Mutta lapsesi maailma on murentunut...
... sekasin.
Entäs sitten, jos juttu käännetään näin:
Konna saa itse tehdä oman työnsä.
Jos se tekee työnsä hyvin, homma on ok.
Apulaiset, eli vasikat, ovat kapisia koiria!
Rottia laivassa!
Minä pidät sellaista teikäläisen persettä nuoleskelevaa kaveria, joka kertoo sinulle esim. vastustajan henkilötiedot, että voit sitten alkaa aiheuttamaan harmia vastapuolelle? Onko se sinusta hyväksyttävää?
Ja mitaan ette voi...