Sain seurata seuramme sportirekisterin ensimmäistä avauskertaa.Hämmästykseni oli suuri,kun siellä oli jo valmiiksi syötettynä henkilöitä?Osa sellaisia henkilöitä,joita ei ole näkynyt salilla enää vuosiin.Kaiken lisäksi henkilöillä oli koko henkilötunnus tiedoissaan.
Eikö vain rekisterin ylläpitäjällä ole lupa lisätä rekisteriin henkilöitä?Seurahan joutuu tulevaisuudessa maksamaan jokaisesta henkilöstä ,jonka nimi sieltä löytyy.
Eikö vain rekisterin ylläpitäjällä ole lupa lisätä rekisteriin henkilöitä?Seurahan joutuu tulevaisuudessa maksamaan jokaisesta henkilöstä ,jonka nimi sieltä löytyy.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että kaikki jotka ovat hommanneet joskus aikanaan judon kunto- tai kilpailulisenssin, ovat automaattisesti sporttirekisterissä ???
Moi,
Jos sporttirekisteriin merkitty jäsen ei enää harjoittele, niin tarkista, ettei jäsenyyden alkupäivässä ole mitään päivää. Näin liitoonkaan ei lähde mitään vakuutusmaksuja.
Sporttirekisterissä ovat jo syötettynä henkilöt, joilla on ollut lisenssi kaudella 2001 tai sen jälkeen.
Tuo henkilötunnus olisi hyvä olla siellä kaikilla syötettynä, helpottaa henkilön yksilöintiä ja on avuksi vakuutusasioissa.
henkilötunnus on sporttirekkarissa 2001 syksyllä tai sen jälkeen lisenssihankkineiden osalta siksi, että kyseiset henkilöt ovat itse henkilötunnuksensa sinne syöttäneet. Eihän sitä liitton nyt jumankauta mistään edes voisi saada vaikka haluaisi.
"Henkilötietoja saa käsitellä ainoastaan (8 §):
1. rekisteröidyn yksiselitteisesti antamalla suostumuksella;
2. rekisteröidyn toimeksiannosta tai sellaisen sopimuksen täytäntöönpanemiseksi, jossa rekisteröity on osallisena, taikka sopimusta edeltävien toimenpiteiden toteuttamiseksi rekisteröidyn pyynnöstä;
3. jos käsittely yksittäistapauksessa on tarpeen rekisteröidyn elintärkeän edun suojaamiseksi;
4. jos käsittelystä säädetään laissa tai jos käsittely johtuu rekisterinpitäjälle laissa säädetystä tai sen nojalla määrätystä tehtävästä tai velvoitteesta;
5. jos rekisteröidyllä on asiakas- tai palvelussuhteen, jäsenyyden tai muun niihin verrattavan suhteen vuoksi asiallinen yhteys rekisterinpitäjän toimintaan (yhteysvaatimus) (tämä kohta pätee vain, jos henkilötiedon luovuttaminen kuuluu tavanomaisena osana kysymyksessä olevan toiminnan harjoittamiseen edellyttäen, että tarkoitus, johon tiedot luovutetaan, ei ole yhteensopimaton henkilötietojen käsittelyn tarkoituksen kanssa ja että rekisteröidyn voidaan olettaa tietävän henkilötietojen tällaisesta luovuttamisesta);
6. jos kysymys on konsernin tai muun taloudellisen yhteenliittymän asiakkaita tai työntekijöitä koskevista tiedoista ja näitä tietoja käsitellään kyseisen yhteenliittymän sisällä;
7. jos käsittely on tarpeen rekisterinpitäjän toimeksiannosta tapahtuvaa maksupalvelua, tietojenkäsittelyä tai muita niihin verrattavia tehtäviä varten;
8. jos kysymys on henkilön asemaa, tehtäviä ja niiden hoitoa julkisyhteisössä tai elinkeinoelämässä kuvaavista yleisesti saatavilla olevista tiedoista ja näitä tietoja käsitellään rekisterinpitäjän tai tiedot saavan sivullisen oikeuksien ja etujen turvaamiseksi; tai
9. jos tietosuojalautakunta on antanut käsittelyyn 43 §:n 1 momentissa tarkoitetun luvan."
JA
"Ilmoitusvelvollisuus, tietojen tarkistaminen ja poistaminen
Rekisterinpitäjän on ilmoitettava rekisteröidylle tietojen käsittelystä (24 §), viimeistään silloin, kun tietoja luovutetaan ensimmäisen kerran.
Suoramainonnassa tai vastaavassa on ilmoitettava käytetyn henkilörekisterin nimi, rekisterinpitäjä ja tämän yhteystiedot. Puhelinmyynnissä nämä tiedot on ilmoitettava pyydettäessä. (25 §)
Jokaisella rekisteröidyllä on oikeus saada seuraavat tiedot (26 §):
* henkilörekisterissä olevat häntä koskevat tiedot;
* rekisterin säännönmukaiset tietolähteet; sekä
* mihin rekisterin tietoja käytetään ja säännönmukaisesti luovutetaan.
Tiedot on annettava maksutta, jos viimeisestä kyselystä on kulunut yli vuosi. Muussakin tapauksessa tiedoista saa periä vain kohtuullisen korvauksen, joka ei saa ylittää tiedon hankkimisesta aiheutuvia välittömiä kuluja."
Lähde: http://kaip.iki.fi/spam/HenkiloTietoLaki.html
eli Judoliiton PITÄÄ ilmoittaa henkilökohtaisesti keitä se on jo sinne lisännyt!
Höpöhöpö nuo sun analyysit !
SLU:n juristit ja siinä samalla myös Judoliitto taatusti tietävät, mikä on kupletin juoni ja mitä saa tehdä, mitä pitää tehdä ja mitä ei saa tehdä.
Sporttirekisteripalvelussa on kaikki henkilöreksisterilain mukaiset asiat huomioitu ja rekisteriin on kirjattu kymmeniä tuhansia myös muiden lajien harrastajia.
Käväise ensin oikeustieteellinen ja ala sitten kirjoitteleen lakitieteellisiä tulkintojasi.
Odotamme innolla :))