Asutokauppa on täysin seis Pääkaupunkiseudulla.
Nyt ei myyjien kannata turhaan ilmoitella. Hintaromahdus alkanut ja tammikuussa-08 tulee suuri notkahdus. Ei tullut yllätyksenä, tästähän on puhuttu jo runsaaan vuoden.
Nyt ei myyjien kannata turhaan ilmoitella. Hintaromahdus alkanut ja tammikuussa-08 tulee suuri notkahdus. Ei tullut yllätyksenä, tästähän on puhuttu jo runsaaan vuoden.
Vastaukset 8
Vanhimmat
....Asutokauppa on täysin seis Pääkaupunkiseudulla......
Laitahan jotain aikuisten oikeesti faktaa väitteittesi tueksi. Ei mitään mutu-tietoa tai linkkejä "asuntojen hinnat" huuhaa-palstalta.
Nordea-pankin syksyinen ennuste on toteutunut. Pankit eivät tahdo enää luotottaa asuntokauppaa, koska pelkäävät luottotappioita.
Hintaromahdus on tosiseikasto.
Ai ai näitä ajatuksia, jos vedetään vaikka tästä viisi vuotta eteenpäin, niin syön vaikka hatullisen sitä itseensä mikäli hinta taso on nykyistä alhaisempi, ei poijaat näin ei tule käymään, telttaanko ne ihmiset muuttaa. Jos korot nousee asunnosta saatava hinta laskee ja päinvastoin korot laskee asunnosta saa enemmän rahaa. Markkinat määrää hinnan. Valtion pitäisi toimia rakennuttajana, pakkolunastaa maat tehdä ne asunnot hyvin ja halvalla (VAATIMATTOMASTI)ja tärkeintä tuhansia luukkuja, 50 000 asuntoa, 30-40 % nykyistä hinta tasoa alhaisempana pääkaupukiseudulle, eikö ala ropina hinnoissa käydä.
Älä nyt hassuja puhu, eilen myytiin aivan,
eilen myytiin aivan normaalisti.
hintojen nousu on vähentynyt, ennen 8% nousu on enää noin 5 % vuosivauhtia.
Mitkä syyt vaikuttaisivat kaupan hidastumiseen ?
palkankorotukset
kova työvoimapula
koron lasku
on turvassa täällä pohjolan perukoilla. Kun ollaan aivan hiljaa, niin ei maailmalla alkava taloudellinen myllerys meille asti tule. Kun ollaan vain ihan hiljaa hiiskumatta. Talous pyörii kun vain ostellaan tavaroita & palvellaan vain toisiamme. Mitäs noista ulkomaille vievistä firmoistamme.
samoin meillä Tanskassa,
asunnot kallistuvat ja kaikki on hyvin,
Usa jutut ei tunnu muussa kun siinä että dollari heikkenee,
ei ainakaan koskaan ennen ole suurematkaan jutut vaikuttaneet.
Nyt on sitten Helsingissä 30 km eli pääkaupunkiseudulla, sen oheiskunnisssa puhjennut asuntojen hintakupla. Hintojen katto on tullut vastaan ja samalla kysyntä on pienentynyt ja myyntiajat kasvaneet. Onnea niille, jotka realisoivat asuntonsa ajoissa - saitte todennäköisesti parhaan hinnan, muille paljon kärsivällisyyttä myyntiin. Ja niille, joilla ei ole myyntiaikeita, sijoitusmielessä PKS:n paukut ovat nyt käytetty.
Toi "grynderi" liikkuu aika lähellä asiaa, ohessa tuoretta hypoteekkiyhdistyksen faktaa:
Asuntojen hinnat korkeita. Hintojen nousuvauhti näyttää nyt kuitenkin pysähtyneen
Syksyn myötä tilanne markkinoilla muuttunut nopeasti. Markkina hiljentynyt. Tilaa hintojen nousulle ei enää ole
Tarjonnan supistaminen vaikuttaa vuoden - kahden päästä ostajan kannalta kielteisesti markkinoihin
Nimellishintojen laskua USA:n, Espanjan, Irlannin, Tanskan ja Ruotsin tapaan ei meillä ole nähty. Toki hintojen laskukin mahdollista, todennäköisempää kuitenkin Suomessa Soft landing = ylihintapyynnöt leikkaantuvat ja lähiaikoina hinnat pysyvät entisellä tasollaan
Moni ostaja kuitenkin toivoo/odottaa hintojen laskua ja lykkää ostopäätöstä. Jos tämä laajenee, hiljentää edelleen markkinaa
Hintariskit markkinoilla kasvaneet. Kahden asunnon loukun välttämiseksi tarvittaisiin uudistuotannon myynnissä ostajalle aikaisempaa joustavampia ja riskittömämpiä ratkaisuja ja myös uusia tuotteita
Asunto pääkaupunkiseudulta myyntiin ja vähintään 60 kilsan säteeltä uusi tai väliaikaisesti vuokralle..... tai tämä olisi jo pitänyt kai tehdä jo hieman aiemmin. Ja grynderitkin voivat palata takaisin järvisuomeen.