Voisiko joku viisas opastaa minua eberin asennuksessa? Minulla on -04 MB Vito 115 CDI ja asennusohjetta ei löydy mistään. Ongelmana on lähinnä saada puhallin toimimaan.
Eberin mukana tuli yleisasennus-sarja.
Missähän koko puhallin tuossa Vitossa edes sijaitsee...
Eberin mukana tuli yleisasennus-sarja.
Missähän koko puhallin tuossa Vitossa edes sijaitsee...
Vastaukset 4
Vanhimmat
se sisäpuhaltimen kytkeminen, säästyt monelta harmilta. itselläni ollut ebereitä useampi, nykyisessä autossani en kytkenyt sisäpuhallinta lainkaan. moottori lämpenee nopeasti kun sisäpuhallin ei jäähdytä, jos lämmitetään pelkkää moottoria riittää 10-15 minuuttia, sisäpuhaltimen kanssa menee puoli tuntia, akku tyhjenee melkoisesti. kannattaa asentaa eberi siihen lämmityslaitteen putkeen moottorin vesitilan alaosan tasolle. jos kuitenkin kytket sisäpuhaltimen ja sinulla on automaatti-ilmastointi se vakiosarja ei riitä pitää olla yksi relehässäkkä lisää.
eberin merkkihuollosta tai asennuspalvelusta jos ovat fiksuja kavereita.
Joskus olen itse ollut saman ongelman edessä ja käynyt kysymässä asiaa ja saanut paperin jossa asia on kerrottu kuvien kanssa tosin eri autoon.
Jos et saa sähkökytkentäkaaviota niin kysy toisaalta. Tuskinpa tuon pelkän puhaltimen ohjauksen kytkeminen on kovin kallis juttu.
Akun päällehän se lämmitin aina käy mutta parhaan hyödyn saat irti lämmittimestäsi kun otat sen kaikki ominaisuudet käyttöön.
... Harrilta tai Erkiltä Kiskon Autosähköasennuksesta.
Monessa uudemmissa mersuissa pitää ostaa erillinen can-väyläboxi(350-400€)jolla saa sisä puhaltimen toimimaan.
Voit toki kysyä vielä tuolta koska Vitosta en mene takuuseen.
http://www.mese.fi/
http://www.mersuforum.net/forum/