Onko mahdollista että rapu ajaa itsensä samantyyppisiin outoihin ja hankaliin tilanteisiin ihan itse, siis toistaen menneisyydessä kärsimäänsä vääryyttä uudestaan ja uudestaan?
Tapasin ravun, jota oli kohdeltu tosi väärin parisuhteessa muutama vuosi sitten. Pikkuhiljaa hän alkoi hokea monissa tilanteissa "joo, tää alkaa nyt kuule muistuttaa niin elävästi erästä toista juttua, että mun tarttee nyt sanoo ehkä että ei kiitos".
Ja niin tapahtui että hän motoroi sellaisen tilanteen, jossa pääsi vetäytymään ja etääntymään sen syyn varjolla että minä olin muka häntä verisesti satuttanut. Vaikka osittain myönsi, että menneisyydessä koettu painoi häntä vielä, ei niinkään se että minä jotain tein. En tiedä tajuatteko mitä tarkoitan. Rapu siis halusi suojata itseään kivulta, joka oli ehkä vasta tulossa jossain tai sitten ei ollenkaan.
Tiedän että menneisyyttä kannamme me kaikki mutta onko ravuilla tuo menneisyys erityissuojeluksessa, vaikka se oli miten paska?
Kuinka ne pärjää terapiassa tms. keskusteluavussa, jos menneisyyteen ei saa kajota, tai sitä ei ainakaan saa muuttaa paremmaksi?
Menneisyyden vanki?
muistojavaan
2
971
Vastaukset 2
- outo rapunainen
Olet aivan oikeassa. Olen rapu ja käyttäydyn juuri tuolla tavalla. En voi syyttää ketään muuta kuin itseni kaikista suhteista jotka ovat menneet pilalle.Itse olen ne aiheuttanut. Rapu on tosi vaikea luonne, oikutteleva ja itsekeskeinen. Luulee aina löytävänsä paremman. On ikuinen täydellisyyden partnerin etsiskelijä....Ei tiedä seksin ja rakkauden eroa. Seksillä kaikki ongelmat paranee...??Terapiaan vaan kaikki rapuihmiset, mutta voiko luonteenpiirrettä muuttaa terapialla?
- toivonsa menettäny
Ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va792024Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661249Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu251072- 1411038
- 93759
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa122740- 45707
- 59665
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63662- 60634