Ja varmaan tekevät tästä levottomasti paneskelevan punikin...
En tue hanketta, missä häpäistään Isänmaamme kunniakkainta henkilöä!
En tue hanketta, missä häpäistään Isänmaamme kunniakkainta henkilöä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Renny Harlin kertoo Mannerheimin isän ja Mannerheimin yksityiselämästä koko totuuden. Elokuvasta tulee vuoden eroottisin: uhkapelejä, rakkautta ja uskottomuutta.
Renny Harlin'iksi? Eikö supisuomalainen Lauri Harjola ollut tarpeeksi "hieno". Syyksi ei riitä suomalaisen nimen vaikeastiäännettävyys ulkomaisessa suussa. Hollywoodissa on tukuttain kansainvälisiä ohjaajia, jotka ovat mainiosti selvinneet alkuperäisellä nimellään. Suoraan sanottuna Harlinin nimenmuuton oikea syy on halu peittää "moukkamainen" suomalaisuutensa. Sama lienee syynä kun tunnettu naiskirjailija muuttaa nimensä Snellmanniksi.
Ihmisillä voi olla joku paha sukuvika ja se voi olla ihan oikein vaihtaa nimeään.
Jos suku ei ole kunniakas tai siinä on esim. punikkeja paljon, voi olla viisaampaa esiintyä talollisemmalla nimellä kuin mäkitupalaisten nimellä.
On häpeä, jos suomalainen muuttaa nimensä ulkolaiseksi. Suomalaiselta kalskahtavia nimiä on pilvin pimein jos nimenvaihto on tarpeen sen vuoksi, että joku esi-isä tai muu nimenkantaja on nimen pilannut. Saras- ja Kallasvuo kalskahtavat selvästi suomalaiselta - hyviä valintoja.
Möttönen ja Turpeinen ovat suomalaisia sukunimiä komeimmasta päästä, ei Tissi'nkään pidä nimeään hävetä. Jos sisu ei riitä sen kantamiseen, muuttakoon sen vaikka Hillajänkhä'ksi
suomalaiselta - kuten esimerkiksi Mannerheim!
Anteeksi, eihän Mannerheimissä ollut mitään suomalaista.