Naurattaa, kun pistäydyin ex-kotikylässä...
Parit olivat vaihtuneet muutamassa vuodessa. Maija oli ennen Matin kanssa naimisissa, mutta nyt Maija onkin Matin veljen parhaan kaverin Villen kanssa. Mutta onneksi Matti löysi itselleen uuden naisen. Uusi nainen on Maijan työkaverin sisko, Kaisa.
Satumme kaikki olemaan suht samanikäisiä ja siksi samalla yläasteella aikoinaan opiskelleet. Eli hauskaa oli, kun takaisin kotiinpäin ajalin ja muistelin vanhoja ;)
PS: Kuinka ihana Toni voi? Vieläkö Toni on Minnan kanssa vai vaihtoiko se sittenkin sen Minnan Miraan??
Parit olivat vaihtuneet muutamassa vuodessa. Maija oli ennen Matin kanssa naimisissa, mutta nyt Maija onkin Matin veljen parhaan kaverin Villen kanssa. Mutta onneksi Matti löysi itselleen uuden naisen. Uusi nainen on Maijan työkaverin sisko, Kaisa.
Satumme kaikki olemaan suht samanikäisiä ja siksi samalla yläasteella aikoinaan opiskelleet. Eli hauskaa oli, kun takaisin kotiinpäin ajalin ja muistelin vanhoja ;)
PS: Kuinka ihana Toni voi? Vieläkö Toni on Minnan kanssa vai vaihtoiko se sittenkin sen Minnan Miraan??
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jäitkö välistä? Kun niin kiinnostaa kuka kenenkin kanssa on. Ja viel, kouluajoista asti, on sulla harrastus!Mee lekurille. . . .
Lekuria kannattaa käyttää, vielä kun sellainen Varkaudessa on. Kohta ei ole sairaalaa, ei tehtaita, eipä juuri mitään. Mutta sisäänpäinlämpiävyys, selän takana paskan puhuminen ja muutenkin perivarkautelainen idioottikäyttäytyminen jatkuu kuolevassa käpykylässä, niin on aina ollut ja niin taitaa tulla aina olemaan. Demarit vanhaan tapaan johtavat kaupunkianne kohti lopullista tuhoa...
Onnea teille.
kun vasemmistoliittolainen ja kommunisti saavat jälkeläisen?
.......
.....
...
..
.
.
.
.
.
.
Vastaus: Demari
oikea älyn voitto,hoh hoijaa
ja homo vielä kaupunginjohtajana, hyvää päivää..
Heterohan se varmaankin siellä viisaita puhuu, tiedäthän toki, että heterot ovat lajityypillisesti saaneet poikkeuksellisen korkeat älykkyysosamäärät, vastauksestasi säteilee älyn voima.
tuo oli jo paha..
Vielä mitä, ihan täyttä asiaa kaveri haastaa, totuus ei pala tulessakaan.
... ni ei parane olla turhan tarkka.Jos kaveri työhönsä johon on tarttunu,kunnialla hoitaa ni yks lysti mikä se suuntautuneisuus on.Kaupunki on nii suossa kun olla voi eikä räkytys ja ruikutus auta.
"syö vähemmän,tienaa enemmän"
Vasemmistolaisen ja kommunistin saadessa jälkeläisen, tuloksena on säälittävä TAMPERELAINEN!
Toi on kyllä niiiin totta.
Olen asunut ja syntynyt Varkaudessa, ja käynyt siellä silloin tällöin ihan yöelämässä 90-luvulle saakka, vaikka asuin tuolloin jo muualla. Ihmetytti miten torjuvaa ja ilotonta on varkautelainen naissakki. Oma ulkonäköni on ok, osaan jutella, pukeudun raflaan siististi. Ehkpä syy onkin juuri siinä; pikkutakki ja prässihousut ovat vissiin tehdaspaikkakunnalla liikaa, naismaku on törsössä farkkutakki-takatukka-duunarissa. Olen ajatellut asiaa siten, että jos olisin jämähtänyt kaupunkiin niin eläisin varmasti sinkkuna, sen verran torjuvaa oli naisten suhtautuminen, jotakin ihme sisäänlämpiävyyttä. Edes baaritiskillä ei paljoa juteltu, vaan auta armias jos väliin änkesi joku umpikänninen viiksi-takatukka-Jorma, hitsari tms, niin heti alkoi lämpeneminen.
Pitäkööt sisäsiittolansa.
On kuule ihan sama meininki edelleenkin, esim. Päiviönsaaren juottoloissa. Uusia täysikäisiä idiootteja tuntuu ilmaantuvan vuosi vuoden jälkeen, aina vaan sama uho päällä, ihan turhanpäiväistä humalaista suun soittoa ja nyrkin heilutusta baaritiskeillä, ihan samankaltaista idioottikäyttäytymistä kuin vaikkapa 90-luvulla.
Mukavampi on käydä vaikkapa Kuopion baariloissa, kuten moni varkautelainen nykyisin tekeekin.
Synnyin ja asuin itsekin Varkaudessa, onhan siellä vuosittain tullut käytyä, mutta onnettomammaksi kuoleva tehdaspaikkakunta on menossa. Joskus 80-luvulla sentään oli vielä merkittävä teollisuuspaikkakunta tässä maassa, ei enää. Palveluiden lakkauttamisella (mm. sairaalan alasajo) saadaan kaupunki ukkoutumaan ja mummoutumaan aika nopeasti, kuten monelle itäsuomalaiselle kunnalle on viimeisen viiden vuoden aikana käynyt. Ei tarvitse lapsiperheitä paljon Varkauteen houkutella.
Juuri se sisäsiittoisuus, selän takana paskan puhuminen ja omaan napaan tuijottelu on demarijohtoisessa Varkauden kaupungissa aina ollut ongelma, asenteiden muuttuminen olisi saattanut johtaa monen asian korjaantumiseen parempaan suuntaan, mutta ei.
Mutta olkoon kukin onnellinen siitä mitä on, kaikille varkautelaisille haluan kuitenkin toivottaa hyvää jatkoa, tulevina haasteellisina lähivuosina.
"Juuri se sisäsiittoisuus, selän takana paskan puhuminen ja omaan napaan tuijottelu on demarijohtoisessa Varkauden kaupungissa aina ollut ongelma, asenteiden muuttuminen olisi saattanut johtaa monen asian korjaantumiseen parempaan suuntaan, mutta ei."
Kommentoisin edellistä: etkö itse syyllisty samaan vain sillä erotuksella että et enää todennäköisesti asu täällä?
C'moon, älä jatka ristiretkeäsi Varkauden mollaamisessa. Kiitos kuitenkin hyvän jatkon toivotuksistasi ja hyvää jatkoa myös sinulle, missä ikinä oletkin.
oot oikeessa, etkä ole ainoa. moni ei pysty vaan myöntämään miten asiat on täällä.
Voi voi. Tämähän tietää sitä että täältä on muutettava kiireellä pois ennen kuin tytär on täysi-ikäinen. Muuten tyttärestä tulee savolainen. En halua vävyksi mitään kapakka-räkä-kännikalaa.
Olet todella erinlainen !
Täällä kaikki tuntevat toisensa ja siten kaikilla
on samat kaverit !