Alkoholitonta olutta Saksasta.

Alkoholitonta olutta Saksasta.
Nopeasti selaten valikoima siellä on huomattavasti laajempi kuin Suomessa ja toivottavasti Nikolain tyyppisiä kus.. tarkoitan litkuja ei ole ollenkaan tarjolla
Jos tuottaa itselleen kuriirilla tms. joutuuko maksamaan veroja tai tulleja?
Onko jollain nettikaupalla rahditusta Suomeen? Mitä maksaa?
84439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

enempää kuin 2,8 tilavuusprosenttia... ainakin tullin veroilmoituslomakkeissa se alaraja vilahtelee. Vai oliko se 2,5 en muista tarkasti.

Äänestä

joku haluaa ostaa alkoholitonta olutta ja vieläpä Saksasta?
Olueeseen kuuluu alkoholi. Jos ei jostakin syystä voi tai halua juoda alkoholia, ei pidä juoda oluttakaan.
Alkoholiton olut maistuu pahalta.

Äänestä
  • Vielä 4-vuotta sitten vietin n. 12-vuotta elämästäni asuessani lehtiroskiksissa ja kuraojissa jolloin elämäni päämääränä oli juoda joka päivä n. 27 pulloa keskiolutta.

    Nyt noiden vuosien jälkeen olen käynyt uusimassa yksityisklinikalla maksani ja olen uusi mies. Mutta noina hurjina vuosina meni elämästäni terveys ja vieläkin olen oluen suuri ystävä mutta nyt juonkin vain alkoholitonta olutta. Niin minun ei tarvitse enää nukkua öitäni Herralan kaupungin kuraisissa ojissa.

    Noina hurjina vuosinani elätin itseni osa-aikaisena tanssimuusikkona soittaen mm. Pirkko Ahveniston orkesterissa bassokitaraa.

    Äänestä

niitten Saksan tuliaisten kanssa voi sitten ottaa ruokaryypyt

Äänestä
  • Olinpa tässä muutamana takavuotena automatkalla eräiden ystävieni kanssa. Joukossamme oli yksi hemmo, joka haaveili saksalaisesta oluesta koko skandinaviassa ajomme aikana. Päästyämme vihdoin Puttkardeniin, kaveri vaati pysähtymään heti ensimmäisen Aralin tai muun pensa-aseman luona ,saadakseen mielihalunsa toteutettua. No huoltiksen tultua pysäytimme pikkubussimme ja ystävämme juoksi hakemaan itselleen himoamansa oluset. Naama autuaassa virneessä kaveri veti heti kaksi pulloa kitusiinsa ja hetken kuluttua alkoi sammaltaen kehua kuinka hyvää on aito saksalainen olut. Lisää kaljaa koneeseen ja puhe kävi aina vaan kankeammin, kunnes eräs seurueemme jäsenistäkin alkoi uteliaana tutkia mitä ihmeen voimajuomaa ystävämme oikein nautti, kun humala noin nopeasti yllätti ison miehen. Luettuaan etiketistä sanat Alkohol frei, kaveria alkoi hillittömästi naurattamaan ja hän loihe lausumaan. Kuulehan Ville, mistähän tuo sun kännis on kotoisin, sinä olet juonut alkoholitonta olutta ja kohta sammut. Kaljan kittaajan känni häipyi salamannopeasti ja loput pullot lensivät kaaressa auton ikkunasta penkalle. Niin hyvää on kuulkaa saksalainen alkoholitonkin olut.

    Äänestä

  • Laatutietoinen nautiskelija kirjoitti:

    Olinpa tässä muutamana takavuotena automatkalla eräiden ystävieni kanssa. Joukossamme oli yksi hemmo, joka haaveili saksalaisesta oluesta koko skandinaviassa ajomme aikana. Päästyämme vihdoin Puttkardeniin, kaveri vaati pysähtymään heti ensimmäisen Aralin tai muun pensa-aseman luona ,saadakseen mielihalunsa toteutettua. No huoltiksen tultua pysäytimme pikkubussimme ja ystävämme juoksi hakemaan itselleen himoamansa oluset. Naama autuaassa virneessä kaveri veti heti kaksi pulloa kitusiinsa ja hetken kuluttua alkoi sammaltaen kehua kuinka hyvää on aito saksalainen olut. Lisää kaljaa koneeseen ja puhe kävi aina vaan kankeammin, kunnes eräs seurueemme jäsenistäkin alkoi uteliaana tutkia mitä ihmeen voimajuomaa ystävämme oikein nautti, kun humala noin nopeasti yllätti ison miehen. Luettuaan etiketistä sanat Alkohol frei, kaveria alkoi hillittömästi naurattamaan ja hän loihe lausumaan. Kuulehan Ville, mistähän tuo sun kännis on kotoisin, sinä olet juonut alkoholitonta olutta ja kohta sammut. Kaljan kittaajan känni häipyi salamannopeasti ja loput pullot lensivät kaaressa auton ikkunasta penkalle. Niin hyvää on kuulkaa saksalainen alkoholitonkin olut.

    Niinpä niin, parhaat saksalaiset alkoholittomat oluet saattavat mennä ihan täydestä. Joskus on kiva lipitellä olutta janoonsa ilman alkoholin tuomia sivuvaikutuksia.

    Ykkösssuosikki (vai pitäisikö sanoa nollasuosikki?) on König Pilsener Alkoholfrei. Se on rutikuiva pilsneri ilman monia alkoholittomia vaivaavaa imelyyttä. Kyllä se aina kokiksen tai vissyn voittaa janojuomana!

    Ei kai mikään estä tuomasta alkoholitonta olutta vaikka kavereillekin myytäväksi?

    Äänestä

  • AlkoFrei kirjoitti:

    Niinpä niin, parhaat saksalaiset alkoholittomat oluet saattavat mennä ihan täydestä. Joskus on kiva lipitellä olutta janoonsa ilman alkoholin tuomia sivuvaikutuksia.

    Ykkösssuosikki (vai pitäisikö sanoa nollasuosikki?) on König Pilsener Alkoholfrei. Se on rutikuiva pilsneri ilman monia alkoholittomia vaivaavaa imelyyttä. Kyllä se aina kokiksen tai vissyn voittaa janojuomana!

    Ei kai mikään estä tuomasta alkoholitonta olutta vaikka kavereillekin myytäväksi?

    lipitellä lainkaan. Silloin kun juon olutta haluan, että se myös maistuu oluelle.

    Koko olutkulttuurin pahin painajainen on tapahtunut, olutta lipittelevät kaikki ja aina, tämä ei ole tarkoitus.

    Olut on nautintoaine jota nautitaan silloin tällöin pullo tai pari kerralla, ei päivittäin. Tosin kotimaisilla oluilla, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta se on lähdes mahdotonta - nauttiminen meinaan.

    Satsatkaa

    Äänestä

Eipä tullut yhtään asiallista vastausta kysyjälle tähänkään. Harmittaa millaisia ihmisiä maa päällään kantaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Holiton kirjoitti:

Alkoholitonta olutta Saksasta.
Nopeasti selaten valikoima siellä on huomattavasti laajempi kuin Suomessa ja toivottavasti Nikolain tyyppisiä kus.. tarkoitan litkuja ei ole ollenkaan tarjolla
Jos tuottaa itselleen kuriirilla tms. joutuuko maksamaan veroja tai tulleja?
Onko jollain nettikaupalla rahditusta Suomeen? Mitä maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu