Mercury 15hv sähköstartilla

Joo elikkäs tarvitsisin apua otsikon mukaisen koneen sählöstartin korjaamiseen. Painaessani starttipainiketta "pieni" ratas jonka pitäisi nousta pyörittämään käynnistysratasta pyörii paikallaan mutta ei nouse "kierteitä" pitkin ylös. Mikäköhän voisi olla vikana?
1479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuntematta rakennetta tarkemmin epäilisin kahta mahdollisuutta: Hammaspyörän akselilla oleva loiva kierre, jota pitkin hammaspyörän tulisi nousta ylös, on likainen. Putsaus ja voitelu auttaa.
Toinen vaihtoehto on ettei starttimoottori repäisä tarpeeksi nopeasti kirroksia, jotta hammaspyörä jäisi jälkeen ja nousisi ylös kierrettä pitkin. Tällöin voi syynä olla huonokuntoinen akku, kontaktit, solenoidi, rikkinäinen starttimoottori.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuvaa kirjoitti:

Joo elikkäs tarvitsisin apua otsikon mukaisen koneen sählöstartin korjaamiseen. Painaessani starttipainiketta "pieni" ratas jonka pitäisi nousta pyörittämään käynnistysratasta pyörii paikallaan mutta ei nouse "kierteitä" pitkin ylös. Mikäköhän voisi olla vikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu