eli olen vasta "tutustumassa" näihin vedonlyöntipörsseihin. Voisiko joku kertoa mistä muodostuvat/mitä tarkoittavat nämä prosenttiluvut esimerkiksi: lyö 103,4% , myy 96,2%
Kiitos!
osaako joku neuvoa?
3
395
Vastaukset
- näin se menee
Tuossa tapauksessa kysymys on luultavasti eri kertoimista ja kyse on ml-vedoista eli lopullisesta voittajasta tai sitten asian handicapista jossa toinen on suosikinasemassa ja pitää voittaa ottelu niin tulee merkki 1 tai jos tulee tasapeli tai tappio niin tulee merkki 2.
2/prosentit =
1,93 - 2,07
--
Yleensä luvut esitetään kyllä suorina kertoimina.
Jos myyt esim. 1,93 kerrointa 10€:lla ja häviät vedon niin menetät tuon 10€.
Jos taas voitat vedon niin voitat 10,35€.
eri vaihtoehtojen määrä / kerroin x myyty osuus = voitto
2/1,93x10€ = 1,03x10€ = 10,35€.
(joutuu laskemaan tavallaan käänteisesti)
---
Jos pelaat jotakin kohdetta niin saat sen kertoimen jolla olet pelannut. - topikoo
Nuo mainitsemasi prosentit kuvastavat kohteen sen hetkistä laskennallista palautusprosenttia ilman komission vaikutusta. Briteillä vaan on tapana esittää asia käänteisesti eli kun meidän käytännön mukaan esim Veikkauksen laskennallinen palautus-% pitkävedossa on 88% niin brittien esitystavalla luku olisi 113.6%. Ostopuolella se tarkoittaa siis sitä, että jos ostaisit kunkin merkin korkeinta tarjousta sellaisella summalla, että voitat tuloksesta riippumatta saman summan, joutuisit laittamaan esimerkkitapauksessasi 103.4 euroa likoon saadaksesi takaisin 100 euroa, ja tämä siis nollakomissiolla. Vastaavasti myyntipuolella saisit takaisin 96.2% kokonaispanoksestasi merkistä riippumatta. Parhaissa pörsseissä esim futiksen pääsarjoissa lähellä kick offia kummankin puolen prossa on hyvin lähellä sataa, jolloin sinun pitää olla vain komissiosi verran markkinoita viisaampi pysyäksesi omillasi.
- tuleva pörssihai
kiitos asiantuntevasta vastauksesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 665190
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai584628Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234579Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381907- 851533
- 921494
- 2351380
- 3231097
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51903