Punikkien mielestä ei ilmeisestikään ole eroja kapitalistivaltioiden välillä vaan ne kaikki ovat samanlaisia.
Heidän mielestään lienee myös kaikki kommunistivetoiset maat olleet samanlaisia. DDR ja Kambodza olivat samalla tapaa johdettuja maita ja castro on kuin pol potin kaksoisveli - ei ehkä ulkonäöltään vaan teoiltaan ja ajatuksiltaan.
/Kalle, joka nauraa paskaset räkänaurut punikkien hyvin mustavalkoiselle maailmankuvalle
Punikkilan totuus
9
451
Vastaukset
- Hekonen
"Punikkien mielestä ei ilmeisestikään ole eroja kapitalistivaltioiden välillä vaan ne kaikki ovat samanlaisia.
Heidän mielestään lienee myös kaikki kommunistivetoiset maat olleet samanlaisia. DDR ja Kambodza olivat samalla tapaa johdettuja maita ja castro on kuin pol potin kaksoisveli - ei ehkä ulkonäöltään vaan teoiltaan ja ajatuksiltaan."
Ystävällisesti linkkiä kiitos, missä näin esitellään?Kalle kirjoitti näin:
"Punikkien mielestä ei ilmeisestikään ole eroja kapitalistivaltioiden välillä vaan ne kaikki ovat samanlaisia"
Kiinnitä erityisesti huomiota sanaan "ilmeisesti" sillä se sisältyy myös lauseeseen.
/Kalle, joka ei ilmeisestikään usko kommunistien näkevän eroja kapitalistivaltioiden välillä- Hekonen
antipunikki kirjoitti:
Kalle kirjoitti näin:
"Punikkien mielestä ei ilmeisestikään ole eroja kapitalistivaltioiden välillä vaan ne kaikki ovat samanlaisia"
Kiinnitä erityisesti huomiota sanaan "ilmeisesti" sillä se sisältyy myös lauseeseen.
/Kalle, joka ei ilmeisestikään usko kommunistien näkevän eroja kapitalistivaltioiden välillähiukan dille.
- ja kamputsea
Neuvostoliiton johtama eurooppalainen kommunismi panosti suurteollisuuteen ja maatalouden kollektivisointiin. Kamputsealainen kommunismi vain jälkimmäiseen. Pol Potin mottohan oli "kansa pellolle" ja suuri osa ihmisistä siirrettiin kaupungeista maaseudulle.
- asiat keskenään
Jos minua tarkoitat, niin sekoitat herttasesti taas asiat keskenään. Minä olen noissa alla olevien linkkien takana olevissa viesteissä puhunut kapitalistisesta talousjärjestelmästä, kapitalistisen yhteiskunnan perustasta. Esim. täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000030951364
Ja se toimii joka puolella samanlaisesti, missä kapitalismia nyt on, eli se perustuu työvoiman riistoon, lisäarvon tuottamiseen. Se on kapitalismin käyttövoima.
Kapitalistisista maista kokonaisuudessaan, niiden samankaltaisuudesta tai eroavaisuuksista en ole puhunut mitään!
Kalle: jos et tiedä, et tiedä, joten ota selvää!- kun unohtui
Sosialististen maiden tai kuten kalle sanoo, kommunistivetoisten, eroista ja samankaltaisuuksista en ole sanonut yhtään mitään.
Tämä minun osaltani, mutta jos tarkoitat jotain toista, asia sitte eri. - T Urpo
Perustuu lisäarvottomaan tuotantoon.
Palkka maksetaan arvottomina kuponkeina ja
kansa pidetään väkivalloin omien rajojen sisäpuo-
lella.
Ettei pääse karkuun.
Riistoteoria tämän päivän maailmassa on aikansa
elänyt.
Työläiset pystyvät pääsääntöisesti elämään
palkallaan.
Jopa matkustelemaan ja viettämään vapaa aikaa
harrastamalla.
Harjoittamaan osake- ja rahasto säästämistä.
Ja mikä tärkeintä, olla osana sivistysvaltion
yhteiskuntaa ja nauttia sen infrastruktuurista.
Punikki maissa ei ole taloutta, eikä elintasoa.
Kuten kaikki yli 10 vuotiaat tietävät ja ymmärtä-
vät.
Jos osaavat käyttää päätään muunakin kuin puna-
paskan kasvualustana. - taas kerran
T Urpo kirjoitti:
Perustuu lisäarvottomaan tuotantoon.
Palkka maksetaan arvottomina kuponkeina ja
kansa pidetään väkivalloin omien rajojen sisäpuo-
lella.
Ettei pääse karkuun.
Riistoteoria tämän päivän maailmassa on aikansa
elänyt.
Työläiset pystyvät pääsääntöisesti elämään
palkallaan.
Jopa matkustelemaan ja viettämään vapaa aikaa
harrastamalla.
Harjoittamaan osake- ja rahasto säästämistä.
Ja mikä tärkeintä, olla osana sivistysvaltion
yhteiskuntaa ja nauttia sen infrastruktuurista.
Punikki maissa ei ole taloutta, eikä elintasoa.
Kuten kaikki yli 10 vuotiaat tietävät ja ymmärtä-
vät.
Jos osaavat käyttää päätään muunakin kuin puna-
paskan kasvualustana."Työläiset pystyvät pääsääntöisesti elämään
palkallaan.
Jopa matkustelemaan ja viettämään vapaa aikaa
harrastamalla.
Harjoittamaan osake- ja rahasto säästämistä."
Näinköhän vain ne duunarit Afrikassa, Etelä-Amerikassa ja Aasiassa tekevät? Älä unta nää, tai nääthän sinä ZZZZZZZZZZZZZ
paskasia nauruja. Oletko varmasti muistanut pyyhkiä suupielesi, ett´ei joku ala nimittää Sinua "paskan-
jauhajaksi" :))!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1363770Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362934Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81825Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51578Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41059- 66870
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38844- 44744
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22688- 54665