Auto -01 2.4 ja etupäästä lähtee tosi terävä kolina pienissäkin kuopissa HITAILLA nopuksilla. Keulaan on vaihdettu kohta "kaikki" ja kolina vaan jatkuu. Välyksiä ei tunnu missään, iskarit on ok. Näistä kolinoista täällä on paljon puhuttukkin, mutta pyydän vielä neuvoa heiltä, joilla on samoja oireita ollut. Alkaa tuntua jo epätoivoiselta :(
Etupään kolina hitailla nopeuksilla
19
27456
Vastaukset
- volvo_puranen
Kallistuksenvaimentimen yhdystanko eli koiranluut ?
Kaikki muut alustan osat on kunnolla kiinni sekä ei ole missäään valjyyttä alatukivarret etupään tukivarsi onko kumihelat paikoillaan.
Toiseksi koska tämä kolina alkoi ,.
Tarkista iskarien yläpäästä pohjanlyöntikumin kunto Sekä onko siellä etuiskareissa siinä jousen alapuolella se kumilettku paikoillaan kunnolla .Vai onko sitä mallia viellä jossa ei ole.
Sitten tarvikekauppaan ja ostamaan sopivaa lämmityslaitteen letkua ja laitamaan sellaiset sinne jousten alapuolelle. Auto ylös,rengas pois.
2 jousenpuristinta jousi kasaan jätä 3 jousta vapaaksi johon laitat sen kumiletkun jos et saa pujotettua niin halki letku ja sähkömiehen kiinnitys liuskoilla kiristys.
Oletko pessyt auton alustan kunnolla painepesurilla .Kertyy hiekkää pieniä kiviä ne saa helposti diskon pystyy kun monttuun osuu pyörä.Ei tullut nyt muuta mieleen.- V-O-L-V-O
Kiitos vinkeistä. Uskon itsekkin että se kumilekun puute sen äänen tekee. Koiranluut on vaihdettu, raidetangon nivelet ym. Moni on tarkistanut että välyksiä ei missään ole.
- volvo_puranen
V-O-L-V-O kirjoitti:
Kiitos vinkeistä. Uskon itsekkin että se kumilekun puute sen äänen tekee. Koiranluut on vaihdettu, raidetangon nivelet ym. Moni on tarkistanut että välyksiä ei missään ole.
Ei ole kallis juttu kun itse tekee alta 5€ remppa.
- Anonyymi
Etujouset ja yläpään tukilaakerit voi olla myös syy.Hiljattain vaihdettiin jouset ja laakerit ja silloin alkoi rutinat ja kolinat.Jouset oli sentin liian suuret halkaisijaltaan, eikä asettuneet kohdalleen.Hankasivat runkoon ja ties mitä.Jousessa olevasta koodista paljastui, että on "väärät" jouset.
- E kovalainen
kalistuksen vakaajassa edessä on molemmilla puolin semmoset tangot noin 1 senttimetrin paksuset ja 25 senttimetrin pituset niissä on väljyttä
- V-O-L-V-O
Ei ole niissä vikaa, on vasta vaihdettu.
- EKovalainen
V-O-L-V-O kirjoitti:
Ei ole niissä vikaa, on vasta vaihdettu.
tavalliset viat on ohjausnivelissä ja etuakselinivelissä, ilmenee myös vikoja jousituksen yläpäässä olevan puslankanssa myös etupyörän laakeri on yksi mahtollisuus, moottorin kannattimet
- hiljaista.
V-O-L-V-O kirjoitti:
Ei ole niissä vikaa, on vasta vaihdettu.
Vaihdoin ensin rikkonaisen puslan alavääntö varteen. Mutta jäi se toinen ääni vielä.
Se oli sitten alapallonivel. Siihen jäi sitten kolinat äänet. Molemmat helppoja vaihtaa, muttapusla vaatii mittimistä, että tulee oikeaan kohtaan, ettei jää kumi väännyksiin, eli on lepotilassa kumi suorassa.
Tathtovat vähän haetuttaa äänet. kuitenkin sitten välykset niin pieniä, kun käsissä osia vääntelee.
- juntti
"puhuttukkkkkin" joko on k- kirjaimia tarpeeksi yli sen yhden vaadittavan. Kirjoitettaessa!
- volvo_puranen
Olkaa herrasmiehiä jotka eivät pilaa hyvää sivustoa asiattomilla viesteillä.Kiitos
- Anonyymi
Kallistuksenvakaajan kiinnitys rintapeltiin! Jos puslat väljät, niin kolisee taatusti, eikä aina ole helppoa löytää väljyyttä.
- Anonyymi
Ja vain lähes 12 vuotta myöhässä tulet neuvomaan, en usko kun et ymmärrä edes kalenteria.
- Anonyymi
Vaihda Volvo Skodaan kunnon laatuautoon.
Autoliike voi jopa suostua ottamaan Volvon vaihdossa jos hyvin käy- Anonyymi
Mutta kun Skoodasta hävettäisi nousta pois yleisellä paikalla;)
- Anonyymi
Minun autossa alkoi rutinat ja kolinat kun vaidettiin iskarit.Ilmeni että olivat vääränkokoiset.Vaihdettiin oikeankokokoiset ja siihen loppui äänet.
- Anonyymi
voisikko kolina johtua jarrusatuloista
- Anonyymi
Kyllä voi,lähinnä jarrupaloista.
- Anonyymi
Aja täysillä
- Anonyymi
Volvo......Ehkä vikaisempaa autoa saa hakea, aina jotain vikaa ja kolinaa, täysi romu ruotsista tai kiinasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2094646- 1882606
- 671532
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210- 1261134
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1071130Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91122- 711081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1381060- 109989