Mihin syömään?

Ajattelimme viedä viikonloppuna vieraamme syömään ravintolaan päivällistä. Mikä paikka olisi sellainen jota ei tarvitse hävetä pääkaupungista tulevien vieraidemme seurassa?
234463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tasokkaimmat paikat ovat:

Warkauden klubi
Zeppelin
Kaksi Ruusua

Valitettavasti noista kaksi ensimmäistä on lopetettu ja kolmas ei vielä ole auki. Käsittääkseni se aukeaa parin viikon sisällä. Olen antanut kertoa itselleni huhuja, että Kaksi Ruusua avaisi ovensa itsenäisyyspäivän jälkeisellä viikolla. Mutta tämä on siis huhu!

Ehkä jäljellä olevista paras paikka on Oscar's:in ruokaravintola. Ruoka on maittavaa ja palvelu pelaa ihan kohtuullisesti. Mikäli varaat paikan "takkahuoneen" puolelta etukäteen, niin ruokailu- ja seurustelurauhakin voi olla paremmin turvattu kuin ravintolan muissa osissa.

Päiväsäaikaan ja alkuillasta saa "ihan kohtuullista" ruokaa Amandasta, mutta se ei taida vastata sinun tarkoitustasi.

Tyyskänhovin kotiseutukeskuksen ravintolaan minua ei saisi "pitkillä pihdeilläkään", sillä henkilökunnan käytös oli joitain vuosia sitten niin tyrmäävän töykeää, ettei pahemmasta väliä!

Äänestä
  • käsittääkseni aukeaa maanantaina...

    Äänestä

Tumin grilliltä. Kerrostalot pöytään niin eivät vieraat ainakaan nälkää valita! :)

Äänestä
  • Ehdottomasti Amanda, jossa kaupungin parhaat ja monipuolisimmat vaihtoehdot.

    Pihvilista erinomainen, kokeilkaa Pedron pihviä. Jäätte koukkuun varmasti.

    Äänestä

  • Herkkusuut kirjoitti:

    Ehdottomasti Amanda, jossa kaupungin parhaat ja monipuolisimmat vaihtoehdot.

    Pihvilista erinomainen, kokeilkaa Pedron pihviä. Jäätte koukkuun varmasti.

    Kämppärin Teboil,jos sinne mahtuu,on se niin suosittu ja aina täynnä.

    Äänestä

  • ja ainoa kirjoitti:

    Kämppärin Teboil,jos sinne mahtuu,on se niin suosittu ja aina täynnä.

    hinta-laatusuhteesta katsottuna on Pizza-Posti. Kaikki pitsat ja kebabit vitosen ja tosi hyviä. Jos on tosi paljon ylimääräistä aikaa niin sittenhän voi mennä Amandaan odottelemaan ylihintaisia annoksia. Takuulla kestää ja kauan. Onneksi voi odotella katulamppujen loisteessa. Sisustus on vähintäänkin kummallinen.

    Äänestä

  • ylivoimainen ykkönen kirjoitti:

    hinta-laatusuhteesta katsottuna on Pizza-Posti. Kaikki pitsat ja kebabit vitosen ja tosi hyviä. Jos on tosi paljon ylimääräistä aikaa niin sittenhän voi mennä Amandaan odottelemaan ylihintaisia annoksia. Takuulla kestää ja kauan. Onneksi voi odotella katulamppujen loisteessa. Sisustus on vähintäänkin kummallinen.

    Niin, jos hyvää pizzaa ja kebabbia haluaa syödä niin silloin ehdottomasti Iskenderiin. Mutta minulle jäi sellainen käsitys kysymyksestä, ettei tässä ny pizzaa oltu menossa syömään. Joten Amandaan, eikä siellä tarvi normaalia kauempaa odotella. Ja sanotaanhan niinkin, että hyvä kannattaakin odotella. Hinnat ovat tietysti hieman kalliimmat kuin pizzapostissa ja onhan pizzaposti kauniisti sisustettu?!, mutta...Järki käteen.

    Äänestä

Grillikiskalle Osmajoentien varteen, siinä urheilukentän vastapäätä. On mahtavat grillisapuskat ja isot annokset. Turhaan meette ituja puremaan johonkin hienohelma-paikkaan.

Äänestä
  • vieraasi syömään jonnekin rasvanhajuiselle K*G*B:lle jotain rekkamiesten pöperöitä. Jos viini-illallisenne oikeassa ravintolassa virahtaa pitkäksi, niin vie heidät seuraavana päivänä sinne krapulakaljallle ja ostakaa jotain oikein epäterveellistä ja rasvaista. Kyllähän se kokemus on etelän ihmiselle, jos vaan huumorintaju kestää.

    Äänestä

  • oikeasti kirjoitti:

    vieraasi syömään jonnekin rasvanhajuiselle K*G*B:lle jotain rekkamiesten pöperöitä. Jos viini-illallisenne oikeassa ravintolassa virahtaa pitkäksi, niin vie heidät seuraavana päivänä sinne krapulakaljallle ja ostakaa jotain oikein epäterveellistä ja rasvaista. Kyllähän se kokemus on etelän ihmiselle, jos vaan huumorintaju kestää.

    No miksi suosittaisin tuota grilliä jos en oikeesti sinne vieraita veisi! Kaikki kylässä käyneet olen syöttänyt tuolla, ja ovat kehuneet. On julmetut annokset ja hyvät safkat. Kyllä ne etelän nirppanokatkin sulaa kun maistavat eka haukkapalan.

    Äänestä

sitä, että ruokapaikan pitää olla Varkaudessa, niin vie vieraasi Kuopioon, syömään Sampon paistetut muikut. On sellaista herkkua, että puheenjohtaja Lipponenkin vei kuulemma aikoinaan puoluetoimiston naisväen muikkuaterialle Kuopioon.

Äänestä
  • Jos tuo Rinssieversti Lipposen muikkuateria Sammossa on ainoa kriteeri vieraiden sinne vientiin, niin saapa Sammon paistetut muikut tämän jälkeen olla. Ravintolaa ei voi kehua vain sen perusteella, että joku demarien laskeva tähti on siellä syönyt.

    Ihan oikeasti sanottuna Vapaasatama Sammon paistetut muikut ovat hyviä. Toinen erittäin hyvä ruokapaikka täällä Kuopiossa on tietty sitten Musta Lamma, mutta se on nyt kokonaan toinen juttu.

    Kysehän oli alkuperäisessä kysymyksessä käsittääkseni asuinkaupungistani Varkaudesta, ja oman ääneni hyvästä ruokapaikasta antaisin Oscarille - Amandassakin on hyvää ruokaa, mutta kaikesta huolimatta Oscarin miljöö voittaa sen.

    Tuo Kaksi Ruusua on vielä kirjoittamaton lehti - se on käytävä jossain vaiheessa testaamassa!

    Äänestä

  • Sorrento Kuopiossa. Jokin niistä siis. On pfitzeria ja ihan sitten vanhan myllyn lounas. Ja yhteistyö Megadeth.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sorrento Kuopiossa. Jokin niistä siis. On pfitzeria ja ihan sitten vanhan myllyn lounas. Ja yhteistyö Megadeth.

    Painovirhe tuli. Tsekkaa SFIZIERIA SORRENTO ja tutki ruokalistan suosittuja annoksia, joita muutkin himoavat. Alkupaloista makeisiin herkkuihin – tutustu kohteeseen SFIZIERIA SORRENTO, niin tiedät, millaiset makuelämykset sinua odottavat, kun teet pöytävarauksen. Voit tarkistaa etukäteen myös hinnat!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sorrento Kuopiossa. Jokin niistä siis. On pfitzeria ja ihan sitten vanhan myllyn lounas. Ja yhteistyö Megadeth.

    Pasteria sorrento vanhalla myllyllä.

    Äänestä

Hyvä ruoka ja hyvä palvelu. Kelpaa vaikka pääkapunkilaisille (ovatko jotenkin erilaisia kuin me savolaiset?)

Äänestä

Ei Varkaudessa tarvitse hävetä, koska pääkaupunkiseutu on pullollaan ihan paskojakin paikkoja. Meiltä löytyy myös kaikkea, vähän isompi määrä vain. Syömäpaikan valinta on siitä kiinni, minkätyyppisiä ihmisiä vieraasi ovat, ja mikä on heidän arvomaailmansa.

Äänestä

eiser

Äänestä

zeppelin

Äänestä

Niin oli 20 kerrosta, pihvejä vaihtelevasti 15-18

Äänestä

Eikös se isoin ollu pilvenpiirtäjä jtn 15 pihviä

Äänestä

Äidin ruokia Köllipoika syö. Eikä hänellä ole kavereita eikä vieraita vaikka haaveilee kaikesta.

Äänestä

pyörällä ajaa ja kyttää omakotitaloja naisia haistelee next steppissä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tasokkain paikka? kirjoitti:

Ajattelimme viedä viikonloppuna vieraamme syömään ravintolaan päivällistä. Mikä paikka olisi sellainen jota ei tarvitse hävetä pääkaupungista tulevien vieraidemme seurassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu