Kun poltan puukattilassani kovalla tulella puita,niin toisinaan kuuluu kiehumisen ääniä.Kattila on kaksoiskattila ja rinnalla pieni varaaja pumppukierrolla.Jos kattilavesi alkaa lähennellä 80 astetta,usein kiehumista esiintyy.Onko muilla vastaavasta kokemusta, yleistä.Pumppu silloin toiminnassa ja pienimmällä kierrosnopeudella,mutta jotenkin turhan helposti kiehumista esiintyy.
kattilavesi kiehuu
PORINAT
4845
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ilmaa niin ei kiehu pannu pilalle.
Se vaan on niin, että toisissa kattiloissa sitä tapahtuu ja se johtuu veden pintajännityksestä, mutta siihen on lääke olemassa.
Lisää kattilaveden joukkoon kahvikupillenen astanpesuainetta esim Fairya.
Kyllä siihen myydään vesijohtoliikeissä "erikoisainetta" kalliiseen hintaan, mutta samaa pesuainetta se on ehkei vaan niin hajustettua.
Kerron kokemuksesta.
Itselläni on 3 2 kuution varaajat sarjassa ja Veda 70 puu ja Eneka 35 puukattilasta tehty stokerikattila. Jos Enekan latauspumpun laittaa III-nopeutta pienemmälle, jopa alkaa keittämään. Vedassa voi pitää II-nopeudella jolloin kiehuu vaan vähän (varaajaan menee 105 asteinen vesi). Pidän molempia pumppuja III-nopeudella, jolloin kiehumista ei esiinny.
Kai sulla on siinä kaksoiskattilassa veden lämmön 80 asteessa pitävä latausventtiili. Jos ei, laita siihen sellainen niin se kattila kestää pidempään.
Eli pumppu III-nopeudelle niin lakkaa kiehumiset!
Tuollaisessa kaksoiskattilassa kannattaa olla myös riittävän iso kalvopaisunta-astia, voipi vetää lämmöt ylemmäs ja paine kasvaa eikä kiehu.