joo ihan muutama minuutti sitten tein testin ja näytti plussaa..on vaan yksi ongelma;miten kerron miehelleni!!!!!!!!!!!!!ajatuskin pelottaa niin vietävästi. meillä tilanne on se että miehelläni on entuudestaan 6-vuotias tytär ja on useaan otteeseen tuonut ilmi ettei todella kaipaa sitä "vaippasirkusta"kuten itse asian ilmaisee.ja muutenkin jos joskus on tullut asiasta puhetta niin käyttää tosi karkeita ilmaisuja esim."jos sattuu joskus että panen sut paksuksi"jne.mua hermostuttaa todella lujaa. tää ei siis ollu millään tavalla suuniteltua enkä itsekään varsinaisesti ole vauva-ajatuksilla leikitellyt mutta ei mulla mitään sitä vastaankaan olisi. ja nyt mua pelottaa sen suhtautuminen tähän asiaan ja muhun sen jälkeen että varmaan saan keskenmenon pelkästään tän stressin takia..onko kukaan kokenut vastaavaa ja oisko mitään hyviä neuvoja?
APUA!!JUURI PLUSSANNUT..
ja hermona..
6769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voithan sulatella ajatusta hetken ennenkuin kerrot miehellesi?
Kauanko olette olleet yhdessä? Tietääkö mies sinun haluavan lapsia "sitten joskus"? Ja jos tietää miten hän sopii kuvioihin jollei itse aio enää isäksi..
Voihan olla ettei mieheskään todellisuudessa ole asiaa vastaan, jos se nyt vaan on pelkkää puhetta. Juttele sen kans, ja kysy että haluatko joululahjan jo vähän etukäteen :)
Jos haluat pitää lapsen, niin tee se! Miehen kanssa tai ilman.. Onnea pienestä alusta, toivottavasti kaikki menee hyvin!
kiitos kannustavista sanoista!olemme seurustelleet jo neljä ja puoli vuotta joten melko hyvin toisemme tunnetaan ja kyllä hän tietää että olisin valmis hanen kanssaan lapsia joskus tekemään. hänellä taustalla traumoja edellisestä liitosta mutta mielestäni niiden ei tulisi vaikuttaa tähän meidän suhteeseemme varsinkaan enää. pitää nyt katsella mitä tässä tekisi, sen vain tiedän että hän on minulle ainoa mies maailmassa jonka kanssa olen ikinä edes voinut harkita lapsen tekemistä joten tämä hänen suhtautumisensa on siinäkin mielessä hyvin satuttavaa ja olenkin joskus häneltä kysynyt että enkö hänen mielestään olisi kelvollinen äidiksi mutta näin ei asia kuulemma ole. mutta sille en voi mitään että siltä se ainakin minusta tuntuu.
Pitääkö nylkyttää ilman kumia? Jos on vielä tollanen mies sulla niin ei voi kuin ottaa osaa. Itsepähän kärsit.
Kiitos ja anteeks, mutta tyhmyys vituttaa.
Vauvakuumeinen nainen pystyy mihin tahansa...
tääl vissii jotku naisilleen katkerat nykyiset isukit tilittää noista viesteistä päätellen..=)on se pikkumaista! täs maailmas elelee miljoonittain ihmisiä joita kukaan ei ole suunnitellu tekevänsä mutta asian kohdalle sattuessa päättäneet tarttua haasteeseen. niin sanotuista vahingoista kyse. ja eri asia on sellaiset mieletään kierot ihmiset jotka tahallaan jekuttavat toisia selän takana omiin päämääriinsä pyrkiessään. ja todellaki,jos ei naisella o edes vauvakuumetta niin se tuskin tehtailee mukuloita toisen selän takana. se jos sanoo olevansa valmis tekemään joskus lapsen ei tosiaa tarkoita sitä että lähes psykoottisessa mielentilassa vaanisi jokaista miespoloa siittiön kuvat silmissä kiiluen. yrittäkää vähän ajatella ja kasvaa ennenkuin lauotte muille ihmisille tollasii muka totuuksia!=)
että jos olet noinkin peloissasi niin kuinka noin on päässyt käymään? Ja jos te molemmat olette tuosta vastuussa niin ei silloin miehelläsi ole siihen mitään sanottavaa.