Olen työpaikalla altistunut homeelle ja sädesienille. Oireita on monenlaisia, myös ikenet ovat turvonneet ja niihin tulee vesirakkuloita. Lääkärit eivät ole osanneet sanoa niistä mitään. Nyt fiksu hammaslääkärini laittoi tutkimuksiin. Otettiin koepaloja, tulokset tulee vasta muutaman viikon kuluttua.
Sanoivat, että epäilevät jotain autoimmuunisairauksiin kuuluvaa rakkulatautia. Onko kenelläkään muulla tietoa sellaisesta ? Parantuuko se, jos en altistu lisää, sairaslomalla olen nyt ?
Sanoivat, että epäilevät jotain autoimmuunisairauksiin kuuluvaa rakkulatautia. Onko kenelläkään muulla tietoa sellaisesta ? Parantuuko se, jos en altistu lisää, sairaslomalla olen nyt ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta tutustuin alkuvaiheessa homeseikkailuani naiseen jolla tuli rakkuloita kieleen ja suun limakalvolle. Kun muutin homeisesta vuokra-asunnosta toiseen homeiseen asuntoon, epäilin että voiko sekin olla homeessa ja hän kävi tunnustelemassa tilanteen ja rakkulat nousi suuhun. Monenlaisia oireita meillä kullakin voi olla juuri homealtistumisen myötä.
muutama vuosi sitten muutaman kuukauden ajan asuttuani tunteen, että omat kehossani ovat hiivat muuttuivat jotenkin asunnosta löytyvien hiivasienien ja mikrobien vaikutuksesta.
Myöskään kaupan hiivapala ei säilynyt jääkaapissa eikä viimekädessä edes taikinan kohoamisen ajan samanlaisena, vaan sämpylät happanivat heti taikinan noustessa homeisen asunnon keittiössä. Taikinakin tuoksui, samoin sämpylät ihan asunnon hiivoilta.
Samoihin aikoihin sain suuhuni myös alfoja tms. Koepalat kyllä otettiin, mutta mitään vaarallista ei löytynyt.