Monta kymmentä tunnettua vaikuttajaa on allekirjoittanut aloitteen, jossa esitetään punagraniittisen Lenin-patsaan hankkimista ja sijoittamista Lenininpuistoon Helsinkiin.
Hankkeen vetäjät toimittavat aloitteen tänään Helsingin kaupunginjohtajalle Jussi Pajuselle.
"Oltakoon aatteesta mitä mieltä tahansa, niin kyllähän Lenin oli keskeinen henkilö Suomen itsenäisyyden tunnustamisessa", perustelee Paperiliiton puheenjohtaja Jouko Ahonen patsastukeaan.
Patsaan puolesta ovat vedonneet mm. Sinikka Sokka, Jussi Raittinen, Sulevi Peltola, Pentti Linkola, Vesa Vierikko, Mika Kaurismäki ja Jouko Turkka.
Jouko Jokisalo
Helsinki. Lenin-patsaalla vankka
8
462
Vastaukset
- kannatusta
Patsashankkeella tuskin on merkittävää kannatusta muiden kuin vasemmistolaisesti ajattelevien keskuudessa.
- Hekonen
Upea juttu! Mitä siihen muuta sanomaan.
Miksipä ei perustettaisi kaikkiin julkisiin käymälöihin oma osasto, jossa 5€:n lisämaksusta saa kusta leninin päälle ja 10€:lla voi kusta kusipää kuusisen päälle. Näin kertyneet varat voitaisiin sitten käyttää kaikkien postkommunistisista oireista kärsivien stalinistien hoitokotia varten.
/Kalle, joka luopuisi kympistä aina silloin tällöin hyvän asian eteenpäin viemiseksi- T Urpo
Ja seinään isolla rautanaulalla punalippu,
johon voi pyyhkiä!
Neuvostoperinteen mukaisesti sen tilalle ei laiteta
uutta vaan kaikki pyyhkivät reaalisosialismin
nimissä samaan.
Paitsi nomenklatuura.
Että Leninin patsas! Voi saatana sentään! - T Urpo
vom kirjoitti:
ilmaiseksi Mannerheim-patsaan päälle kusijoille :))!
Kummalle saisi kusta rauhassa saamatta kuonoonsa?
Tai kummalle kustessa saisi nopeammin kuonoonsa?
Mitähän jos punapaskiaiset pitelevät näitten
punamulkkujen patsaita vain ja ainoastaan
kotonaan.
Mannerheim on ylivoimaisen suomalaisten enemmistön
mielestä suomalaisten sankari.
Kuten hyvin tiedät.
Leninin patsaalle kusijoista tulee pitkä jono.
Mannerheimin patsaalla on jono ainoastaan
siinä osastossa, joka on valmiina nykäisemään
kusijaa kuonoon. - Myöskin
vom kirjoitti:
ilmaiseksi Mannerheim-patsaan päälle kusijoille :))!
Minä saada alennusta lippuuni, kun olen sekä Turussa, että Kotkassa kussut leninin patsaan päälle.
Ei taida sinussa paljon isänmaallisuutta olla, kun puhut Mannerheimin patsaan päälle kusemisesta.
Ilman Marskia meillä ei olisi itsenäistä kotimaata. Harmi että vuonna 1918 jäi Suomalaisilta hommat kesken ja muutama punikki jäi jäljelle, niiden satoahan teikäläiset ovat...
- patsas Helsinkiin
Stalin lahjoitti Suomelle itsenäisyyden uudelleen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697