Törmäsin tuolla alempana erääseen vastaukseen, jossa henkilö ei osallistunut rukoukseen kirkossa, koska siellä oli epäuskoinen pappi.
Kuka määrittelee uskovan ja epäuskoisen papin?
Millainen on epäuskoinen pappi, ja käskeekö Raamattu ihmistä määrittelemään toisen ihmisen uskoa ja uskon määrää?
Kuka määrittelee uskovan ja epäuskoisen papin?
Millainen on epäuskoinen pappi, ja käskeekö Raamattu ihmistä määrittelemään toisen ihmisen uskoa ja uskon määrää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
sitä ettei usko kuten joku toinen uskoo eli on sen toisen uskon suhteen epäuskoinen
Ei Raamatussa käskyä kuten ei kaikesta muustakaan
epäuskoisista vl:t käyttävät myös sanoja: "uskottomat", "armosta osattomat", "vääräuskoiset", "väärähenkiset", "jumalattomat", "ei-meikäläinen"
ei teidän mielestänne pappi usko, jonka perusteella häntä kutsutaan epäuskoiseksi?
...siihen, että vain SRK:n piirissä olevat ovat ainoita oikeita uskovaisia.
Eli hän ei ole vl.
Se riittää saamaan epäuskoisen papin tittelin.
Näin on:(
Siinä vastauksessa sanottiin, että tämä henkilö osallistuu kirkossa rukoukseen, vaikka siellä onkin epäuskoinen pappi.
mutta siitä huolimatta siinä mainitaan epäuskoinen pappi.
on vl-pappi, joka opettaa vastoin tekemäänsä valaa ja lahko-oppien mukaan jopa kirkossa
Kyllä vl-liikkeeseen kuulumatomasta papista käytetään nimitystä "uskoton pappi". Ja kyllä puhutaan armosta osattomistakin. Esimerkiksi tuoreimmasta Päivämiehestä löytää tämän sanonnan.
Tietysti joku ämmä tai joku muu voi kierrellä ja kaarrella ja selitellä asiaa toiseksi kuten vl-uskoisten tapana on. Mutta fakta on, että uskottomilla papeilla ja armosta osattomilla tarkoitetaan vl-liikkeen ulkipuolisia ihmisiä, joille ei oikeastaan anneta täyttä ihmisarvoakaan vl-yhteisössä.
Viimeinen väitteesi ei pidä paikkaansa.
Uskolla ei ole vaikutusta ihmisarvoon.
Uskolla ei pitäisi olla vaikutusta ihmisarvoon kauniiden puheiden mukaan. Jos sinua ei tervehditä uskosi takia, sinun kanssasi ei voida laulaa kirkkokuorossa uskosi takia, sinun uskoasi vähätellään helvettiin vieväksi, sinun kanssasi ei voida avioitua uskosi takia jne., niin väitätkö vielä olevasi vähättelijöidesi mielestä saman arvoinen ihmisenäkään?
Lähetäpä spostia hiippakuntasi tuomiokapitulille ja pyydä virallinen luettelo epäuskoisista, älä usko SRK:n mafioosojen masinoimiin nimittelykampanjoihin.
helpompaa pyytää lista niistä papeista, jotka ovat "uskovia pappeja" SRK:ltä suoraan.
Että SRK olkaa hyvä, saammeko listan uskovista papeista.