Loppuraskauden rakastelu..

Vaikuttaako loppuraskauden rakastelu synnytykseen?Olen kuullu et sperma kypsentäisi nopeammin kohdunkaulaa.En tiijä onko siinä mitään perää.Nyt on viikko 36 meneillään.
Ekassa raskaudessa ei näin pitkälle pystytty rakastelemaan, nyt ollaan käytetty uusia luovia asentoja:)Niin että molemmat pystyy nauttimaan.
6854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

rakastelun avulla päästiin synnyttämään. raskaus meni yli ja neuvolassa sanoi että kannattaa kokeilla rakastelua. seuraavana päivänä oltiin synnärillä :)

Äänestä

supistukset, kyllä.

Äänestä

... ja olen vähän kateellinen. Mua kun ei vois vähempää rakastelu kiinnostaa. Alapää turvonnut ja suonikohjut kamalan näköiset, maha möllöttää isona ja on kaikenkaikkiaan köntysmäinen olo. Vaikka kuinka miettis niitä henkisiä aspekteja niin mulla tää homma tyssää tähän mun fyysiseen "rajoittuneisuuteen". Antakaas muut vinkkejä/ideoita tai kertokaa kokemuksia mistä saisi vähän haluja/intoa tähän hommaan näin vikallakin kolmanneksella..

Äänestä
  • Meillä ainakin sauna tepsii, mutta näin päälle 39 viikolla ei kyllä enää jaksa. Supistelee ja olo on todella suuri. Minä alan tekemään joulusiivoa... ;)

    Äänestä

Viikolla 39 mennään ja kaikki avut ois tarpeen. Itse kyllä pystyisin rakastelemaan mutta kun mies ei suostu! Sanokaapa miten mä saisin ukon syttymään tän jytymahan takaa!? :) :) Rinnoistakin valuu maitoa niin ei taidan olla kovin kiihottavaa miehen mielestä :P

Äänestä

Rakastelu voi vaikuttaa synnytyksen käynnistymiseen neljällä tavalla.

Mikään näistä ei ole mitenkään kohtuuttoman tehokas, joten liikaa uskoa ei tähänkään konstiin kannata pistää. Mutta voisiko sanoa, ettei siitä mitään haittaakaan ole, ja ompahan ainakin hauskempaa ajankulua kuin suursiivous ja portaiden kävely.

1.Sperma sisältää pienen määrän samaa ainetta, kuin mitä ns. käynnistys tableteissa on, joten se kypsyttää kohdun kaulaa ja voi aiheuttaa supistusten alkamisen. Tosin hormoonia on niin vähän että laskennallisesti spermaa tarvittaisiin n.2litraa ennen kuin saataisiin sama teho kuin yhdellä tabletin murulla.

2. Rakastelun tuoma mielihyvä saa naisen kehon erittämään oksitosiinia. Oksitosiini on yksi supistuksia aiheuttava hormooni. Rakastelu myös rentouttaa ja laskee stressihormoonin määrää. Runsas stressihormoonin määrän on havaittu ainakin eläinkokeissa estävän synnytyksen käynnistymisen.

3. Rakastelu vastaa mitä tahansa liikuntaponnistelua. Tunnetusti reipas liikunta saa aikaan supistelua monille. Varsinkin orgasmi tehokas lihassupistelu piikki juuri oikeilla alueilla.

4. Emättimessä liikkuva penis ärsyttää kohdunkaulaa jonkin verran, joka voi myös edistää synnytyksen käynnistymistä. Sama vaikutus saadaan voimakkaampana lääkärin tekemällä "vähän kovakouraisella" sisätutkimuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

Vaikuttaako loppuraskauden rakastelu synnytykseen?Olen kuullu et sperma kypsentäisi nopeammin kohdunkaulaa.En tiijä onko siinä mitään perää.Nyt on viikko 36 meneillään.
Ekassa raskaudessa ei näin pitkälle pystytty rakastelemaan, nyt ollaan käytetty uusia luovia asentoja:)Niin että molemmat pystyy nauttimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu