is250 maalipinta

gfdsklgdfslkg

Onko kellän ollut ongelmia is 250 maalipinnan kanssa? Omani on 6kk vanha ja täynnä pienen pientä naarmua ja kulumaa ympäri autoa.Liian pientä ollakseen ilkivaltaa, mutta silti selkeää naarmua eikä pelkkiä kivenhakkaamia.

5

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastettu

      Harjallista pesua?

      • bnghcggc

        pelkästään painepesurilla..


    • Automiekkonen

      Siis painepesurilla, mutta pistätkö aina ensin jonkinsorttisen pesuaineen pintaan, vedät pesurilla sen pois ja vasta sitten kunnon pesuaine sieni-hässäkkä.

      Nimittäin jos pesee niin, että likaista autoa runttaa heti kättelyssä pelkällä vedellä ja kovalla paineella, se ei tee gutaa pinnalle....

    • ?????

      Lexus:ta en tiedä mutta ainakin Toyota ja monet muut autotehtaan siirtyneet/siirtymässä vesiohenteiseen lakkaan ympäristösyistä, liuotin päästöt. Paska homma ei kestä juuri mitään!

      • Itselläni siis pian 2 vuotta vanha 31000 km ajettu IS250, jonka (hopea) maalipinta on erittäin hyvässä kunnossa. Olen pesettänyt sitä vain ABC:n pesukadulla (ei harjapesua). Konepellin reunasta (sivulta) on mystisesti lähtenyt nuppineulan pään kokoinen pieni pala maalia, mutta fixasin sen itse Lexuksen paikkamaalilla (sitä sai tilattua ihan paikallisesta Toyotan huollosta). Autossani on ns. Diamond-käsittey (kestovaha) tehty noin vuoden ikäisenä, sen pitäisi parantaa maalipinnan kestoa.

        Muutaman vanhemman IS200:n olen kyllä nähnyt, joiden tumma (musta tai tummanvihreä) maalipinta ei ihan huppukunnossa enää ole. Luulisi sen maalipinnan Lexuksessa kyllä hyvin pidettynä ainakin 10 vuotta kunnossa pysyvän. Ainakin nuo jotkut näkemäni vanhatkin LS400:t ovat olleet maalin osalta vielä siistissä kunnossa.

        Sen sijaan kiveniskemiä on ajovaloumpioihin tullut omassa Lexuksessani yllättävän paljon, ovatkohan ne tavallista pehmeämmästä materiaalista tehtyjä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe