Miten tuollainen varaava lattialämmitys oikein on toteutettu? Voiko vastus hajota esim. termarin hajoamisen yhteydessä? Kestääkö vastus jatkuvaa edestakaisin päälle/pois -tilannetta, jos termari jää luupille?
Voidaanko lattialämmitystä ylipäätään korjata jos vastus kärähtää?
Voidaanko lattialämmitystä ylipäätään korjata jos vastus kärähtää?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siis varaava lattialämmitys sähköllä.
Kasi toteutustpaa, vesikiertoinen jossa lämmitetään yö sähköllä noin 2000L vesivaraajaa yöllä ja viikonloppuisin. Samasta varaajasta tulee situoteena lämminkäyttövesi. Vaatii paikan isolle noin 0,5m x 2m x 2m kokoiselle varaajalle.
Hyvät puolet käyttöveden riitävyys ja helppohitoisus, ei sähkökaapeleita lattiassa, ei sähköallergiaa.
toine vaihtoehto on että lämmität laattaa yösäkölläaina niin paljon että lämpö riittää siis päivän yli. Huonot puolet , yöllä kuuma ja päivällä kylmä ja tarviit erillisen läminvesivaraajan.
Jokatapauksessa kannattaa laittaa erillinen käyttövesvaraaja.
Itse tuli laitettua vesikiertoinen yösähkö ja sen ainoa hyvä puoli on se että voi vaihtaa energian lähteen, jota en luultavasti tule koskaan tekemään.
kaikki on mahdollista, laitteila on aina jokin takuu aika, kaikki laitteet yleensä kestävät aikansa. Kaikki laitteet voidaan uusia, tai korjata. Aina ei tarvii ostaa koko uutta autoa voi joskus vain paikata renkaan. Mitä hienommat ja kalliimmat systeemit sen kalliimpaa ylläpito, vanha yksinkertainen tekniikka on varmaa ja halpaa huolataa ja ylläpitää. Tietenkin jos raha kasvaa puussa.
on ikuinen jos se on oikein asennettu. Korjata voi jos katkeaa. Termarivika ei vaikuta mitään.
Eli päälle/pois -luuppi ei hajota vastusta? Miten vastuksen voi korjata jos se katkeaa? Luulisi että koko lattia pitäisi purkaa.
.."luuppi" sitä lämmityskaapelia riko, vaan vaikkapa esmees liika kuumuus joka voi johtua termariviasta
Periaatteessa voi korjata, jos löytää paikan josta se on oikosulkuun mennyt, käytännössä tuon oikosulku kohdan löytäminen ilman että kaapelistosta on otettu asennettaessa valokuvia on täysi mahdottomuus, yleismittarillakin siis helposti voit määritellä sen oikosulku kohdan kun tiedät kaapelin ohmi/metri
en tiedä millä mitatrilla mutta löytyy se ja korjaus on pikkujuttu kun vika on piikattu esille.
Tee lämmitys sähköisesti. Hyvää päivää.
Näinhän sitä tavataan nykyään hyvin eristettyjen talojen kanssa toimia. Ei tarvitse järjestelmiin satsailla kun on villa seinissä ja yläpohjassa. Sähköstä saa vielä nopeiten ja tasaisimmin säätyvän systeemin joten mikäpäs siinä. Paras vaihtoehto.
Et voi olla tosissasi. Katso uudestaan sitä sähkölaskua ja mieti sitä summaa.Onhan se tietenkin pienellä ihmisellä ainut keino yrittää todistella itselleen.Herää ennenkaikkea nykypäivään.
Käytännössä lämmityskaapeli hajoaa vain siksi että siinä on valmistusvika tai se vaurioituu mekaanisesti.