e46 etuikkunat "natisevat"

ja "paukkuvat", jotenkin tuntuu siltä että ikkunat menisivät liian tiukkaa
kiinni ja niihin syntyisi liian kova jännitys ja esim kuopat aiheuttaa
ikävää natinaa jne, onko muilla ollut vastaavanlaisia murheita?
71308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

e46 coupessa oli ekoissa malleissa muistaakseni onkelmia, lähinnä kehyksettömien lasien takia. Jos se avaus/sulku mekanismi meni jumiin tuli pahimmillaan lasi syliin kun löi oven kiinni.

Mutta en tiedä mistä tuo sinun ilmiösi voisi johtua. Vie huoltoon ;-)

Äänestä

523i :ssä kolkkaa kuopissa oven sisällä, pitäis varmaan purkaa

Äänestä
  • mä jouduin hitsaamaan 3 tuki rautaa oven sisään e39:iin.tuli muuten helevetin hyvä.

    Äänestä

tämä on ilmeisesti jonkinasteinen tyyppivaiva E46-mallissa vuosimallista riippumatta. Tiivisteiden vaihto yleensä auttaa ongelmaan. Joskus syynä saattaa olla se, että ikkunan ohjain vetää lasin hieman vinoon. Kiusallinen vaiva kaiken kaikkiaan.

Äänestä
  • vedin ovipahvit irti, revin lasin poissa sen ohjarista/kiinnikkeestä (oli kiinni kaksipuoliteipillä), ja liimasin uudelleen paikoileen araldiitillä. Ei muuten s#¤%#na natise eikä nitise enään. Tämä operaatio tuli tehtyä täysin vailla kontrollia ja suunnattoman raivonpuuskan myötävaikutuksella, joten en osaa sanoa miten lujassa osat todellisuudessa oli kiinni, enkä ota kantaa siihen miten suuritöinen operaatio on, jos sen tekee tasapainoisessa mielentilassa.

    Äänestä

Eli E46 -99 ja sama ominaisuus. En ole antanut häiritä...

Äänestä
  • Tiivisteet väärää materiaalia,korjattu vm 2001.Vaihtavat takuuseen uudet tiivisteet!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan! kirjoitti:

ja "paukkuvat", jotenkin tuntuu siltä että ikkunat menisivät liian tiukkaa
kiinni ja niihin syntyisi liian kova jännitys ja esim kuopat aiheuttaa
ikävää natinaa jne, onko muilla ollut vastaavanlaisia murheita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu